Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finanční agenti a regulácie. Urobme to inak, odkazujú...

Ján Beracka Financie Poslať

Regulácia provízií finančných sprostredkovateľov vyvolala nesúhlas sprostredkovateľov, zástupcov poisťovní a taktiež aj zástupcov bánk. Viaceré expertné asociácie dokonca hovoria o tom, že predkladaný návrh z dielne ministerstva financií zásadne poškodí sprostredkovateľský trh, padajú slová o likvidácii trhu.

Hrozí koniec?

Samotní sprostredkovatelia dokonca rovno hovoria, že takto navrhnutá úprava provízií sprostredkovateľský trh zničí. „Regulácia tak, ako je navrhnutá, by zlikvidovala náš sektor. Nepredpokladáme, že toto sa stane, pretože s takýmto návrhom nesúhlasíme nielen my, ale ani banky a poisťovne,“ hovorí Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

Aj poisťovne skutočne vyjadrujú obavy z negatívnych vplyvov tejto regulácie na samotný trh aj koncových klientov poisťovní. „Navrhované silné reštrikcie nutne vyvolajú otrasy na trhu s poistením a spôsobia úbytok novej produkcie, následne aj predpísaného poistného, ktorý je v tejto chvíli ťažko odhadnuteľný,“ hovorí Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO).

„Sprostredkovatelia by namiesto provízií radšej regulovali vstup na trh.“

V súčasnosti tento návrh teda spôsobuje neistotu, konkrétne vplyvy sú nejasné, účastníci trhu sú však presvedčení o tom, že prostredie poškodia. „V tejto chvíli nechceme predikovať vplyv zmien, kým nie je stanovený obsah, ktorý bude v konečnom dôsledku prerokovávaný vládou a následne Národnou radou SR. Dúfame, že sa sústredíme na transpozíciu Smernice o distribúcii poistenia a nebudú sa prijímať legislatívne zmeny, ktoré kladú zásadné prekážky podnikaniu a hospodárskej súťaži na finančnom trhu,“ upozorňuje Huttová.

„Banky a poisťovne majú reguláciu odmien sprostredkovateľov, ktorí sú ich zástupcami, vo svojich rukách už dnes. Ak by sa doteraz navrhované zmeny naozaj presadili, poistný i bankový trh by to ovplyvnilo iba negatívne,“ dopĺňa.

Okrem toho upozorňuje, že určitá prirodzená regulácia provízií už v súčasnosti funguje. „Sprostredkovateľ inkasuje províziu na konkrétny finančný produkt, ktorý je nastavený povedzme na tri alebo päť rokov. Ak klient túto zmluvu vypovie skôr, sprostredkovateľ musí časť provízie, a niekedy aj celú, vrátiť. Poisťovne a banky sa k nám nesprávajú nadštandardne priateľsky, to je naozaj tvrdý biznis, kde si každý chráni svoje,“ upozorňuje Huttová.

Zúženie trhu

SLASPO jasne hovorí o význame sprostredkovateľského trhu pre klienta. „Klient sa nedostane k poistkám cestou, ktorá je v poisťovníctve bežná, teda cez externé distribučné siete, poskytujúce mu služby v domácnosti. Obávame sa poklesu poistení domácnosti, domov, áut a iného majetku, pretože odmena pre agentov, rozložená do siedmich rokov spôsobom podľa predloženého návrhu, by distribútorov nemotivovala,“ upozorňuje SLASPO.

Samotní sprostredkovatelia naozaj očakávajú výrazný pokles počtu sprostredkovateľov, ktorí by túto činnosť vykonávali. „Ak by prešla regulácia v tejto podobe, počet agentov bez ohľadu na to, či tých ‚dobrých‘, alebo ‚zlých‘ by klesol o polovicu až dve tretiny. Prežili by len tí, ktorým nebude prekážať medziročný pokles príjmu o 90 %, takže paradoxne by najviac utrpeli profesionáli, ktorí sa aktívne živia len finančným sprostredkovaním v rámci hlavného pracovného pomeru. Klienti by teda boli pri uzatváraní produktov poistenia a úverov odkázaní viac na banky a ich už dnes prepracovaných ľudí,“ hovorí Roman Gálik, územný riaditeľ spoločnosti Fincentrum.

Zároveň očakáva, že môže vzniknúť paralelný čierny trh. „Kombinácia zníženia počtu profesionálnych finančných sprostredkovateľov a zotrvanie dopytu po týchto službách vytvorí tlak na vznik čierneho trhu s neoficiálne vyberanými poplatkami za sprostredkovanie priamo od klientov. Klientom táto regulácia síce prinesie väčšiu odkupnú hodnotu pri investičnom životnom poistení, keďže poplatky sa tiež budú rozpočítavať do siedmich rokov, ale to je slabá útecha, keďže ich strop regulácia vôbec nerieši a klienti budú musieť za kvalitné finančné sprostredkovanie platiť priamo,“ dopĺňa Gálik.

Okrem toho je podľa neho možné očakávať, že takéto zásadné pohyby na trhu podstatne zmenia štruktúru trhu, ťažiť z toho budú veľkí hráči. „Práve dravé malé a stredné bankové a poisťovacie spoločnosti tlačili poistné a úroky smerom nadol tým, že dávali klientom lepšie podmienky ako tie najväčšie. Toto využili klienti a ich finanční sprostredkovatelia v prospech klienta. Toto by sa stalo minulosťou. Tieto spoločnosti by stratili predajné kanály,“ hovorí Gálik s tým, že na tomto vývoji získajú veľké zahraničné banky a poisťovne, ktoré majú dnes širokú sieť pobočiek so svojimi zamestnancami.

Či však tento pohyb bude v prospech klienta, nie je podľa spotrebiteľov jasné. „Keďže sú to najmä banky, ktoré lobujú za zníženie provízií, predpokladáme, že budú chcieť posilniť svoje vlastné interné siete. Či už rozšírením existujúcej siete, alebo vytvorením novej. Stále sme však pri tom, že budú ponúkať len svoj vlastný produkt. Rovnako na tom budú poisťovne. Veľká časť ich obchodu pochádza práve od maklérov a tento výpadok sa budú snažiť pokryť interne. Či ich to vo finále vyjde lacnejšie, je však otázne. Pôjde o to, do akej miery im „lacnejšia“ interná sieť dokáže vykryť výpadok obchodu z maklérskych sietí,“ hovorí Zuzana Zedníková, Chief Operating Officer spoločnosti DELUVIS.

„Mnohí agenti by po zmenách v províziách skončili a mohli by na trhu chýbať. Situáciu by zvládli najväčší a najsilnejší hráči.“

 

Problémy chcú riešiť inak

Samotní sprostredkovatelia pripúšťajú, že niektoré problémy na trhu, ktoré mieni nová úprava riešiť, existujú. Napríklad boj so zbytočným prepoisťovaním si však predstavujú inak. „Otázka nepoctivých sprostredkovateľov trápi aj nás a je veľkým omylom myslieť si, že seriózny sprostredkovateľ akýmkoľvek spôsobom podporuje nestabilitu kontraktov,“ upozorňuje Huttová. 

Riešiť problém prepoisťovania klientov a nepoctivých agentov sa podľa jej slov dá úpravou vstupných bariér na trh. „Z prečistením trhu nemáme problém. Dobrý nástroj je napríklad cena za vstup na trh. Dnes je nastavená na 30 eur, ale napríklad v Českej republike je to 10 000 českých korún, teda približne desaťnásobok. Takéto opatrenie, prirodzene, vytlačí z trhu agentov, ktorí naopak majú potrebu ‚kradnúť‘ klientov a realizovať takzvané prepoisťovanie,“ hovorí.

 

Je skutočne pravda, že nepoctiví agenti poškodzujú celý trh. „Čo sa týka výšky provízií, dnes je na trhu štandardom, že si niektoré spoločnosti pýtali od bánk a poisťovní dodatočné podporné zdroje, ktoré boli vyplácané nad rámec štandardných provízií, a to im poskytovalo istú konkurenčnú výhodu. Obmedzenie daňovo uznateľných výdavkov bánk a poisťovní by takéto praktiky malo obmedziť, ak nie úplne ukončiť. Sme za rovnaké podmienky pre všetkých. Tým sa vyfiltrujú spoločnosti, ktoré vedia hospodáriť, od tých, ktoré naopak hospodáriť nevedia a spôsobovali neustály tlak na zvyšovanie provízií a migráciu sprostredkovateľov medzi samostatnými finančnými agentmi, čoho výsledkom je predložená novela zákona. Sme dokonca za zavedenie minimálnej kapitálovej sily samostatných finančných agentov,“ hovorí Zedníková.

Problémom môžu podľa agentov byť navyše aj poplatky spojené s produktmi. Reguláciu navrhnutú ministerstvom financií považuje za zle nastavenú. Aktuálny návrh iba ochraňuje zisk nadnárodných poisťovacích a bankových korporácií tým, že zníži ich náklady, ale neobmedzí ich vo výške poplatkov, ktoré môžu vyberať od klienta... Klientom škodia v tomto prípade poplatky, ktoré s týmito produktmi súvisia, ich výška, netransparentnosť a rozloženie,“ hovorí. „Správne riešenie je teda odkloniť sa od regulácie provízií a naopak riešiť len poplatky súvisiace s problematickými produktmi,“ dopĺňa Gálik. 

logo
Prečítajte si tiež:
26.4.2024 Martin Jamnický

ASINS: Osobný bankrot by sa nemal vzťahovať na ľudí s nadštandardným príjmom

Počet osobných bankrotov za posledné tri roky významne stúpol. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9 700 ľudí. Problémom je, že v ...

26.4.2024 Robert Juriš

Banka varuje pred podvodníkmi s letenkami alebo dovolenkovými pobytmi

S blížiacimi sa letnými prázdninami sa čoraz intenzívnejšie rozbieha sezóna rezervovania si dovolenkových pobytov. V tejto súvislosti však ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Boj proti praniu špinavých peňazí dostáva prísnejšie pravidlá

Europoslanci schválili ďalší balík finančných zákonov. Najnovšia európska finančná legislatíva je zameraná predovšetkým na posilnenie ...

26.4.2024 Roland Régely

Koľko stojí vybavenie hypotéky v roku 2024? Tieto poplatky zdraželi

Zdražovanie hypoték pokračuje, a tentoraz to nie je spôsobené len zvyšovaním úrokových sadzieb úverov na bývanie. Od apríla 2024 sa ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Po týždňoch zdražovania sa zvyšovanie cien benzínu konečne zastavilo

Pozitívna správa pre motoristov. Ceny benzínu sa v uplynulých dňoch po niekoľkých týždňoch zdražovania konečne prestali zvyšovať. V ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

DPH budú po novom platiť firmy s ročným obratom vyšším ako 50-tisíc eur

Platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) čakajú v budúcom roku zmeny. Povinnosť registrácie za platcu DPH sa po novom vzťahuje na tuzemské firmy ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Na darovanie 2 % zo svojich daní máte čas do konca apríla

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Počet insolvencií vlani narástol o 15 %, toto sú najčastejšie príčiny

Až 400 firiem sa vlani na Slovensku ocitlo v stave platobnej neschopnosti. Bolo ich o 53 viac ako v treťom kovidovom roku 2022, čo predstavuje ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay