Hľadaj

Prešovský poslanec podal podnet na políciu, žiada prešetrenie prác za 1,1 milióna eur na zničenej bytovke

Sita Poslať

21.1.2020 (Webnoviny.sk) - Podnet na prešetrenie skutočnosti, či nedošlo k spáchaniu trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podal v utorok na Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove mestský poslanec Martin Eštočák.

image

Podnet podal v súvislosti so zabezpečením záchranných prác pri mimoriadnej udalosti po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Tvrdí, že podozrenia vyvolávajú dve cenové ponuky na rovnakú sumu, ale s rozdielnym popisom prác a dátumom vystavenia od firmy Matijka z Kružlova, ktorá zákazku za predbežnú sumu 1,1 milióna eur získala.
Okrem týchto cenových ponúk ako dôkaz k podaniu podal aj čestné vyhlásenie spoločnosti Slovak assistance s.r.o. z Košíc, ktorá mala záujem vykonať uvedené práce za približne 400-tisíc eur.
„Všetky dôkazy, ktoré sme dostali od firmy a predložili polícii, nasvedčujú tomu, že sú tam nejaké pochybnosti. Nechám na orgány činné v trestnom konaní, nech to prešetria,“ uviedol pred novinármi Eštočák, ktorý v tejto súvislosti nevylúčil ani podania na Najvyšší kontrolný úrad, Generálnu prokuratúru SR a Úrad pre verejné obstarávanie.

Milión je priveľa

Podľa zástupcu spoločnosti Slovak assistance Jaroslava Kučerova firma ponuku na práce za približne 400-tisíc eur dala krízovému štábu už na samom začiatku, keďže sa prác na odstraňovaní škôd po výbuchu a krízového štábu zúčastňovala.
„V rámci tejto ceny bolo zbúranie celej bytovky, odvoz a vyrovnanie pozemku do roviny. Bolo v tom aj uskladnenie sutín. Vypočítali sme to na základe toho, koľko tam je poschodí a koľko to môže vážiť. Takže vedeli sme, koľko tam tej sutiny bude, kde to budeme odvážať a čo s tým robiť,“ uviedol Kučerov, podľa ktorého by výsledná cena mohla byť ešte nižšia, keďže sa napokon búralo len od 4. poschodia. „Milión eur je veľmi veľa za tie práce. Je to predražené,“ uviedol k súčasnej objednávke.

Zaslanie cenovej ponuky

O nimi ponúkanej cene podľa Kučerova spoločnosť informovala tajomníka krízového štábu Petra Kulana, ktorý im údajne odporučil zaslať oslovenie s ponukou mestu. „K cenovej ponuke povedal, že mu ju zašleme neskôr, keď nás na to vyzve,“ uviedol Kučerov.
To sa už ale vraj nestalo. Dozvedieť sa mali iba to, že cenovú ponuku by už poslali zbytočne, lebo ich firma na práce vybratá nebude. „Ako dôkaz mám kolegu, ktorý bol so mnou na krízovom štábe. Pánovi Kulanovi sme to povedali aj osobne, takisto telefonicky. Takže dôkaz mám,“ dodal Kučerov.

Špekulatívne tvrdenia

Tajomník krízového štábu mesta Peter Kulan ale podobné obvinenie odmieta. „Je to tvrdenie špekulatívne, ak nie klamlivé. A to z toho dôvodu, že ak raz zašlú nejakú ponuku a tvrdia o nej, že je cenová, logika veci hovorí, že je tam cena. A ak sa vyhovárajú na to, že niekto im údajne povedal, že to má byť bez ceny a odmietol s nimi komunikovať, stačilo na druhý deň poslať ešte jeden e-mail, kde zašlú aktualizovanú cenovú ponuku so sumou. K takejto veci nedošlo. Takýto dôkaz doložiť nemôžu, lebo nič také neexistuje,“ uviedol Kulan, ktorý zároveň poprel, že by mu niekto z firmy takúto ponuku dal.
„Takéto informácie doteraz nemám ani e-mailom, ani telefonicky, ani SMS, ani písomne, ani ústne,“ dodal. Zároveň odmietol aj akúkoľvek zaujatosť voči firme. „Tejto firme som hneď na začiatku zadal pokyn na vykonávanie záchranných prác,“ uviedol Kulan.
Predložil aj objednávku na odťah vozidiel a prvotné odpratanie sutín z parkoviska a okolia domu za 10-tisíc eur a výslednú faktúru, ktorú firma vystavila na 7 895 eur.

S kontrolou súhlasia

Mesto v podaní podnetu na políciu problém nevidí. Ako uviedol viceprimátor Vladimír Feľbaba, radnica je za to, aby sa veci skontrolovali. „Mesto Prešov nemá žiadny problém s tým, aby to bolo prešetrené zo strany orgánov činných v trestnom konaní, ale aj zo strany hlavného kontrolóra. Včera (v pondelok – pozn. SITA) na mestskom zastupiteľstve sme si ustanovili, že hlavný kontrolór vykoná kontrolu, čo sa týka objednávky a celého následného procesu,“ pripomenul Feľbaba.
Zároveň dodal, že si nemyslí, že by bol postup radnice netransparentný. V súvislosti s osočovaním mesta a primátorky na sociálnych sieťach však podľa vlastných slov zvažuje podanie trestného oznámenia z dôvodu šírenia poplašnej správy, ale aj ohovárania a nebezpečného vyhrážania. „V tomto štádiu by to bolo oznámenie na neznámeho páchateľa,“ dodal viceprimátor.

Výbuch plynu na Mukačevskej

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná.
Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci alebo horskí záchranári.
Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali. Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú vo výške 1,37 milióna eur. V Prešove je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: krízový štáb, trestný čin, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Prešovský poslanec podal podnet na políciu, žiada prešetrenie prác za 1,1 milióna eur na zničenej bytovke © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation
logo
Prečítajte si tiež:
24.2.2020 Správy

Bush a Putin sa pred 15 rokmi stretli v Bratislave s Gašparovičom (video)

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidenti Spojených štátov amerických (USA) a Ruskej federácie (RF) George Bush ml. a ...

24.2.2020 Správy

Hlina viní Matovičovo OĽaNO, že si v dedinských rozhlasoch objednalo antikampaň na KDH

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a ...

24.2.2020 Správy

Kanárske ostrovy zasiahla piesočná búrka, úrady zavreli letiská i školy (video)

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Španielske úrady v nedeľu uzavreli letiská na Kanárskych ostrovoch. Dôvodom bola piesočná búrka, ktorá zasypala ...

24.2.2020 Správy

Na Slovensku silno fúka, meteorológovia varujú aj pred povodňami

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenský ...

24.2.2020 Natália Hučková

Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP

Dopravné nehody zapríčiňujú nielen škodu na majetku, ale často i stratu na životoch. V posledných rokoch zaznamenali súdy mnohé žaloby, v ...

24.2.2020 Správy

Pápež František: Konflikt medzi Izraelčanmi a Palestínčami nie je vyriešený a hrozia nespravodlivé riešenia

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pápež František v nedeľu varoval pred ...

24.2.2020 Správy

Sneženie aj popadané stromy komplikujú dopravu, bez elektriny sú tisícky domácností (foto)

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Vietor na Slovensku vyvracal stromy, sneženie komplikovalo dopravu a tisícky odberných miest sú bez elektrickej ...

24.2.2020 Arian Ali

Strana Za ľudí sľubuje nájomné byty aj škôlku pre každé dieťa

Strana ZA ĽUDÍ sa prezentuje ako centristická strana. To znamená, že sa nachádza v strede politického spektra, zastáva ľavicové aj ...

24.2.2020 Správy

Trump pricestoval na prvú oficiálnu návštevu Indie, jednou z jeho zastávok bol aj Gándhího dom

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pricestoval v pondelok do ...

24.2.2020 Správy

Zamrznutý vták, ktorého našli na Sibíri, je starý približne 46-tisíc rokov

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Zamrznutý vták, ktorého našli v roku 2018 na Sibíri, je pravdepodobne starý približne 46-tisíc rokov. Mimoriadne ...

24.2.2020 Správy

Štyria šerpovia sa pokúsia vytvoriť nový rekord, chcú zdolať Mount Everest za päť dní

24.2.2020 (Webnoviny.sk) - Štyria šerpovia sa pokúsia počas zimy za menej ako týždeň zdolať Mount Everest. Chcú tak vytvoriť nový rekord. ...

23.2.2020 Správy

Ak vydrží dočasné prímerie, prezident Trump je pripravený podpísať mier s Talibanom

23.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať ...

23.2.2020 Správy

Desaťtisíc demonštrantov pochodovalo v meste Hanau, aby si uctili obete streľby

23.2.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 10-tisíc demonštrantov v nedeľu pochodovalo naprieč nemeckým mestom Hanau, aby si uctilo deväť ľudí, ...

23.2.2020 Správy

Silný vietor rušil tradičné karnevaly v Nemecku aj Holandsku, účastníkom odfúklo časti kostýmov

23.2.2020 (Webnoviny.sk) - Viacero miest v Nemecku muselo pre silný vietor a lejaky zrušiť na poslednú chvíľu svoje tradičné karnevalové ...

22.2.2020 Arian Ali

SNS sa silno orientuje na podporu rodiny

Slovenská národná strana sa prezentuje najmä sociálnymi zmenami, ktoré prijala spolu s koaličnými partnermi počas posledného volebného ...

21.2.2020 Arian Ali

Sme rodina chce postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne

Hnutie SME RODINA je jedno z tých, ktoré stoja na strane „ľudu“. Túto svoju orientáciu sa snaží podporiť silným sociálnym programom. V ...

20.2.2020 Arian Ali

KDH chce rodinu podporiť aj cez rodinné firmy

Kresťanskodemokratické hnutie svoju víziu stavia na výraznom posilnení postavenia rodiny. Rodine, ako základnej jednotke spoločnosti, by malo ...

20.2.2020 Magdaléna Švančarková

Z európskych peňazí najviac zhltla doprava, čerpanie je však stále nízke

Za posledných šesť rokov využilo Slovensko v rámci svojich 12 operačných programov zhruba 4 miliardy eur z fondov Európskej únie. To je len ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení