Hľadaj

Kancelár Kurz po škandále a rezignácii Strachea žiada o predčasné voľby v Rakúsku

Sita Poslať
image

FRANKFURT 18. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz požiadal o predčasné voľby. Stalo sa tak po tom, čo vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu pre video, na ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke, a následne sa rozpadla vládna koalícia. Kancelár oznámil, že požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby určil čo najskorší termín nových volieb.
"Po včerajšom videu musím úprimne povedať: čo je veľa, to je veľa. Závažnou časťou tohto (videa) je postoj voči zneužitiu moci, voči narábaniu s peniazmi daňových poplatníkov, voči médiám v tejto krajine," vyjadril sa Kurz s tým, že ho na videu tiež urazili.

Menší partner v koalícii

Stracheho krajne pravicová a protiimigračná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) je menším partnerom v rakúskej vládnej koalícii, v ktorej je s Kurzovou stredopravou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP).
Kancelár počas sobotňajšej tlačovej konferencie uviedol, že rokoval s ostatnými predstaviteľmi z FPÖ, ale tí neboli ochotní urobiť zmeny, ktoré Kurz považoval za potrebné pre udržanie koalície.
Ako ďalej uviedol, možná koalícia so sociálnymi demokratmi by neumožnila rakúskej vláde vykonávať svoju politiku týkajúcu sa obmedzovania dlhu a daní.

Tajne nakrútené video

Strache rezignoval na svoju funkciu v sobotu, deň po tom, čo nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung zverejnili ukážky zo spomínaného potajme nakrúteného videa, na ktorom je aj ďalší predstaviteľ FPÖ Johann Gudenus. V ňom ponúka vládne zákazky Ruske, ktorá sa s nimi stretla vo vile na španielskom ostrove Ibiza a údajne chcela investovať v Rakúsku veľké sumy peňazí.
Žena na videu sa vyjadrila, že je neter vplyvného ruského oligarchu, ponúkla sa, že odkúpi 50-percentný podiel v rakúskom denníku Kronen Zeitung a zmení jeho redakčnú pozíciu, aby podporoval FPÖ.
Strache uviedol, že výmenou za to, by jej mohli dať verejné zákazky, pričom vysvetlil, že chce "vybudovať mediálne prostredie" ako maďarský premiér Viktor Orbán. Okrem spomínaných zákaziek vo videu tiež naznačil, že jeho strana získavala finančnú podporu od zámožných darcov cez charitatívne združenie, aby obišla rakúske pravidlá o politických daroch.

Cielený politický útok

Predseda FPÖ v sobotu uviedol, že odstupuje, aby zabránil ďalšiemu poškodeniu vlády. Zároveň povedal, že je "obeťou cieleného politického útoku", pri ktorom použili nelegálne spôsoby. Ako však dodal, jeho správanie sa na spomínanom videu je "hlúpe, nezodpovedné a chyba".
Politik sa vyjadril, že bol v stave "zväčšujúcej sa alkoholovej intoxikácie" a "správal sa ako tínedžer", pretože sa pokúšal "zaujať atraktívnu hostiteľku". So ženou sa podľa jeho slov už nekontaktoval a ona neprispela jeho strane.
Právny hovorca opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Hannes Jarolim uviedol, že požiadal prokuratúru, aby záležitosť okolo Stracheho prešetrila, informovala tlačová agentúra APA.
Jarolim údajne povedal, že vyhlásenia vo videu by mohli predstavovať priestupky alebo pokusy o priestupky, ako sú zneužitie úradu, úplatkárstvo a pranie špinavých peňazí. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Viac k témam: predčasné voľbyZdroj: Webnoviny.sk - Kancelár Kurz po škandále a rezignácii Strachea žiada o predčasné voľby v Rakúsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

17.7.2019 Správy

Iránsky minister označil americké sankcie za ekonomický terorizmus

17.7.2019 Správy

Je mi to naozaj úplne jedno, reagoval Kiska na úvahu Kresáka o pozastavení výhod exprezidentom

17.7.2019 Správy

Korčok oceňuje ženské nominácie v európskych inštitúciách, pripomenul citát premiérky Thatcherovej

17.7.2019 Správy

Kubánske úrady priznali masívne výpadky elektrického prúdu, elektrárne v krajine sú preťažené

17.7.2019 Správy

Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji

17.7.2019 Správy

Nitriansky Jaguar odmieta tvrdenia, že zamestnancov demotivujú nízke platy a pomalý kariérny rast

17.7.2019 Správy

Odklad sankcií za eKasu pocíti aj rozpočet, môže prísť o desiatky miliónov eur

17.7.2019 Správy

Pod skupinkou 15 detí sa zlomila terasa, spadli z približne trojmetrovej výšky

17.7.2019 Správy

Roma Spirit už po 11. raz ocení tých, ktorí pomáhajú búrať predsudky voči Rómom

17.7.2019 Správy

Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž

17.7.2019 Správy

V Londýne zatkli brata atentátnika z koncertu Ariany Grande, je kľúčovým podozrivým

17.7.2019 Správy

V tuneli pod Mont Blancom začal dymiť dvojposchodový autobus, evakuovali desiatky pasažierov

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

12.7.2019 Ján Beracka

Dohoda o navýšení minimálnej mzdy je zatiaľ ďaleko

Do 15. júla by sa mali zamestnávatelia, odborári a vláda dohodnúť na prípadnom navýšení minimálnej mzdy. Zamestnávatelia sú ochotní ...

11.7.2019 Redakcia FinReport

Financial Report júl - august analyzuje európsku smernicu IDD

Jednou z výhod európskej integrácie, na ktorú sme si zvykli, je slobodné cestovanie. No z Európskej únie na Slovensko skutočne prichádza ...

11.7.2019 Natália Hučková

Spoločnosti British Airways hrozí obrovská pokuta. Neochránila údaje o cestujúcich

Leteckej spoločnosti British Airways hrozí za porušenie ochrany osobných údajov pokuta až vo výške 183 miliónov libier (204,4 milióna eur). ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení