Hľadaj

Marián Chrvala: Komunikujte tak, aby ste boli uveriteľní. Robte to s vášňou!

Lídri Poslať

Podľa komunikačného kouča Mariána Chrvalu by mali firmy najmä jasne a zrozumiteľne prezentovať svoje hodnoty a mali by im veriť. Pritiahnu si tak k sebe klientov, ktorí ich potrebujú, a zamestnancov, ktorí majú podobné mentálne nastavenie. Počas svojej odbornej praxe vytvoril sériu workshopov a prednášok TALKFLOW®, kde učí lídrov, ako branding, marketing a behaviorálna psychológia ovplyvňujú rozhodovanie a nákupné správanie zákazníkov. Pre magazín Financial Report sa podelil o svoje pätnásťročné skúsenosti.

image

Foto: Tomáš Griger, Financial Report

Z akých dôvodov klienti najčastejšie vyhľadávajú služby komunikačného kouča?
Koučing okrem nastavenia externej aj internej firemnej komunikácie pomáha aj zlepšovať jazyk ako taký, skultúrniť ho. Hovorím o komunikácii v slovenčine aj v angličtine. Súčasťou mojich hodín je tiež práca s dôverou, sebareflexiou a sebavedomím. Vždy sa snažím pochopiť, čo klient presne potrebuje, a neraz riešim aj veľmi konkrétne veci. Napríklad mi klient povie, že sa mu zdajú jeho prezentácie a jednotlivé slajdy nezaujímavé. Že ich nevie dobre prezentovať top manažmentu ani klientom. To je pre mňa zadanie, s ktorým pracujem. Ak sú slajdy „suché“, možno je to preto, že klient používa zlý nástroj na ich tvorbu. Navrhnem inú alternatívu. Ponúkam konkrétne riešenia, aké nástroje môže použiť, ako ich upraviť a podobne. Postupne môžem zistiť ďalšie slabiny a nájsť priestor na zlepšenie. 

Prezentácie sú častým strašiakom pracovného života. Ak nie je problémom použitý nástroj/softvér, ale samotné prezentačné zručnosti, ako s tým klientovi pomôžete?
Začnem tým, že si s klientom zadefinujeme hlavný predmet prezentácie na 10 slov, čo chceme, aby si publikum odnieslo z prezentácie. Prezentujeme davu ľudí, ktorí si majú myšlienku zapamätať a potom podať ďalej nadriadenému alebo známemu. Až po vyjasnení si hlavného odkazu môžeme prejsť na spôsob prednášania. Zvolíme vhodnú taktiku, ako hovoriť o slajdoch tak, aby sme odovzdali poslucháčom to, čo chceme. Nie je dobré memorovať len samotnú prezentáciu. Je dôležité vedieť príbeh a posolstvo, ktoré chceme odovzdať, nie presné slová. Taktiež je dôležitá autentickosť. Všímam si klientovu povahu, reč jeho tela a ako sa správa. Podľa toho sa mu snažím poradiť, aby počas prezentácie vyžaroval správne signály a pôsobil dôveryhodne. Zároveň aby sa aj on sám cítil komfortnejšie. Predsa ak som dynamický človek, nikto nemôže chcieť, aby som sedel. Niekto gestikuluje viac, ale ak je to v súlade s jeho osobnosťou a je to uveriteľné, neopravujem to. Niekto je strnulejší, lebo je prirodzene tichší. Ani to nie je problém. Snažím sa trochu to napraviť, ale iba v rámci uveriteľnosti. Ľudia si často neuvedomujú svoje rečové problémy, napríklad opakovanie slov alebo zvukové vsuvky ako „hmmm“ a podobne. Je veľmi ťažké odstrániť to v krátkom čase. Ak klient napríklad používa často tri konkrétne slová, vždy keď ich zopakuje, zastavím ho a upozorním na to. Keď ho už zastavím dvadsiatykrát, klient sa cíti nepríjemne a snaží sa to zmeniť. Ak na to však nemáme dostatok času, nefunguje to. Treba preto začať s tréningom v dostatočnom predstihu pred prezentáciou. Mnoho manažérov má, povedzme, problém prezentovať čísla tak, aby zaujali publikum. Treba sa na to len pripraviť, trénovať a prezentovať ich v zaujímavejšom kontexte.

V rámci trénovania komunikácie pracujete viac s jednotlivcami, alebo s celou firmou?
Väčšinou mám sedenia s jednotlivcami. Tí potom vedia nadobudnuté skúsenosti využiť, ovplyvniť svoj tím a klientov. Firmy sú ponorené do svojho biznisu, predávajú svoj produkt a zaoberajú sa vecami, ktoré robia. Nestíhajú čítať, vzdelávať sa a venovať sa trendom. Preto som tu ja. Keď pochopím biznis stratégiu, kľúčové hodnoty a smerovanie firmy, na základe svojich skúseností viem odporučiť komunikačné postupy, ktoré možno jednoducho aplikovať. Používam videá alebo audionahrávky. Nevymyslel som ich však ja. Austin Kleon napísal knihu Kradni ako umelec. Hovorí o tom, že dnes je nemožné vytvoriť niečo nové. Umenie je ukradnúť niečo, čo už bolo vymyslené, priznať to a pridať k tomu niečo nové, vlastné, a tým to zlepšiť. Aj Michael Jordan povedal tisíckrát pre médiá, že svoje basketbalové pohyby nevymyslel sám. On ich ukradol. Bol však proporčne inak stavaný, a teda ich ukradol a prispôsobil si ich svojmu telu. To presne chcem aj od ľudí, ktorých koučujem. Učím ich používať koncepty, ktoré už existujú, a spolu ich zmeníme a použijeme tak, aby sme dosiahli vlastné ciele.

Ako by mal komunikovať líder, ktorý si chce získať rešpekt zákazníkov aj kolegov? Dá sa to naučiť, alebo je to otázka temperamentu?
Naučiť sa to dá. Aj tu často stačí, aby si líder začal čítať knihy, ktoré vydal niekto v podobnom biznise, a poučil sa z toho. Prípadne by si mohol vypočuť aspoň zopár podcastov. Lenže tu sa znova dostávame k tomu, že to všetko vyžaduje čas, vedome strávený vzdelávaním sa. Najlepším návodom na zlepšenie komunikačných a prezentačných zručností je tréning. Na veľkých konferenciách často vidím na pódiu zlých rečníkov. Prečo sa taký odborník nespýta iného odborníka, ako lepšie komunikovať svoje odborné znalosti? Priemerný čas tréningu rečníkov na TED konferencie je 30 až 40 hodín na jednu prednášku. To často používam pri klientoch ako benchmark. 

Učíte lídrov, ako branding, marketing a behaviorálna psychológia ovplyvňujú rozhodovanie a nákupné správanie. Podľa vás to nevedia?
Tieto veci sú pomerne nové. Firmy trávia veľa času vylepšovaním interných procesov a produktov. Zabúdajú na fundamentálne princípy. Zákazník nekupuje najlepší produkt, ale produkt, ktorému najlepšie rozumie. Dnes je naša pozornosť roztrieštená a je ťažké komunikovať zákazníkovi to, čo je dôležité. Zákazník sa často správa iracionálne a rozhodnutia, ktoré robí, sú nesprávne, a vôbec si to neuvedomuje. Práve tomuto sa venuje behaviorálna psychológia. Mnohí vravia, že sa to dá ľahko zneužiť, čo je pravda, no ako príklad uvediem telefón. Je to nástroj, ktorý môžeme vnímať ako dobrý aj ako zlý. Je na nás, ako ho používame. Každý biznis by mal mať stanovené etické pravidlá a nezneužívať dostupné nástroje. Nikdy by som neuzavrel kontrakt s niekým, kto robí z môjho pohľadu niečo neetické. Napríklad určite by som nešiel robiť školenia do tabakového priemyslu. Nie je to v súlade s mojimi morálnymi hodnotami. Nechcem, aby sa moje vedomosti a skúsenosti zneužívali pre vec, ktorú nepovažujem za správnu.

Ako je to so sociálnymi médiami? Vedia podľa vás marketéri na Slovensku využívať potenciál sociálnych médií?
Všetko závisí od rozpočtu. Ak máte vyčlenených pár miliónov ako Coca-Cola, ide to ľahšie. Na Slovensku je však realita väčšinou úplne iná. Veľa firiem povie áno, sme na sociálnych sieťach. No to, čo komunikujú, čo vyžarujú, často nie je orchestrované. Sú to len individuálne výstrely. Ako keď stojíte v hmle, máte luk a šíp a strieľate na všetky strany. Asi niečo zasiahnete, ale nie to, čo chcete a potrebujete. Ale ak to robia dobre, zväčša to nie je o peniazoch, ale o obsahu. Úprimne „zdieľajú“ obsah, a tým jasne vyjadrujú svoje hodnoty. „Zdieľajú“ obsah, s ktorým sa stotožňujú a veria, že by mohol byť pre ich publikum prínosom. Ich vytvorená komunita tento obsah sleduje, lebo je to pre nich zdroj kvalitných informácií. Až po čase si možno ľudia z tejto komunity kúpia produkt. Gary Vaynerchuk napísal knihu Jab, Jab, Jab, Right Hook: How to Tell Your Story in a Noisy Social World, ktorú by si mal prečítať každý, kto chce uspieť vo svete marketingu na sociálnych sieťach. Je o tom, že najprv dávaj, dávaj, dávaj a až potom si pýtaj biznis. Toto je kľúč k úspechu.

Ste veľmi temperamentný človek a váš imidž nepôsobí úplne konvenčne. Komunikujete ním aj svoj prístup k práci? Aký význam v komunikácii pripisujete vzhľadu? 
Výzor je len jeden zo signálov, ktorý vysielam. Dôležité je, aby všetky signály boli konzistentné a úprimné. Sú dni, keď som v kravate, niekedy vo folklórnom kroji či v montérkach, ale som to stále ja. Od trinástich rokov som musel o všetko bojovať. Pracoval som aj ako sprievodca v horách. Behám maratóny a chodím na expedície. Často sa stane, že sa na ne pripravujem rok a hneď na začiatku musím z rôznych dôvodov skončiť. Keby som to robil iba kvôli výsledku, bol by som z toho nešťastný. Ja to však robím, lebo milujem tú hru, ktorá k tomu vedie. Mám rád prácu s ľuďmi, komunikáciu a edukáciu. To, ako vyzerám a čo robím, môže byť nekonvenčné, ale viedla k tomu moja životná cesta. Je dôležité spoznať sám seba, len pády nás posúvajú. V živote je veľmi dôležitá aj správna vyváženosť. Ja napríklad rád idem proti prúdu, mám veľa energie, som veľmi dynamický. Môj život je dynamický a akčný. Aby som to vykompenzoval, venujem sa kaligrafii. Priviedol ma k tomu môj prvý klient z Kórey, ktorý mi to odporúčal ako vhodný balans pre moju osobnosť. V kaligrafii musíte pokojne sedieť, pokojne dýchať a pomalými ťahmi maľovať. Nikdy nesmiete nič opakovať, nič škrtnúť. Keď sa raz štetec dotkne papiera, už je ťah daný. Som spokojný, ak aj ľudia okolo mňa dosiahnu balans, úspech, alebo sa im niečo podarí. Nie je to len klišé, skutočne mi to robí veľkú radosť. 

Často zdôrazňujete, aká je pri všetkom, čo robíme, dôležitá vášeň. Ako ju prenášate do komunikácie, marketingu a do biznisu?
Každý, kto ma pozná, vie, že len čo otvorím dvere a vstúpim do miestnosti, je to poznať. Milujem svoju prácu, prácu s ľuďmi. Ráno vstávam o pol piatej, aby som mohol čítať. Potom to viem vášnivo odprezentovať, lebo v to verím. Ak by som to robil bez srdca, nebolo by to uveriteľné. Ak robíme marketing umelo, bez vášne, je ťažké dlhodobo ho udržať na istej úrovni. Ja napríklad milujem rockovú hudbu. Je to na mne vidieť podľa môjho oblečenia a vzhľadu. Kdekoľvek ma stretnete, stále som to ja, prezentujem to, čo milujem. Ak vieme, čo naše publikum miluje, vieme si ho jednoduchšie získať. Keď chcem s niekým nadviazať komunikáciu, pozriem si jeho sociálne siete. Zistím napríklad, že často publikuje príspevky o futbalových zápasoch Slovana. Viem si potom získať pozornosť tohto človeka tým, že mu podarujem šál Slovana, pozvem ho na zápas, pošlem mu článok o Slovane a podobne. Je to o počúvaní. Na sociálnych sieťach všetci publikujeme, ale nikto nečíta. Na internete sa dá jednoducho nadviazať kontakt s potenciálnym klientom. Mali by sme robiť veci tak, aby aj nám prinášali uspokojenie, aby boli uveriteľné a aby sme aj my pôsobili autenticky. Ak chceme zmeniť zmýšľanie ľudí, musíme si získať ich srdcia. Bez vášne to nejde.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.2.2020 Zuzana Mecková

Epidemiologička radí necestovať, poisťovne karanténu v zahraničí nekryjú

Koronavírus COVID-19 je veľmi blízko. Európou sa vírus začal šíriť rýchlejšie hneď po tom, čo zachvátil hlavne sever Talianska. ...

27.2.2020 Zuzana Mecková

Voľby do Národnej rady SR 2020. Všetko, čo potrebujete ako voliči vedieť

Ako bude vyzerať priebeh parlamentných volieb 2020, na základe čoho sa rozhodne, ktorí kandidáti a politické strany prevezmú vládu v novom ...

26.2.2020 Zuzana Mecková

Anketa: Aké ekonomické opatrenia by ste privítali od novej vlády?

25.2.2020 Magdaléna Švančarková

Parkovacia politika v Bratislave. Ako to funguje v zahraničí?

Mnohé európske mestá svoje problémy s preťaženou dopravou vyriešili už pred niekoľkými, ba aj desiatkami rokov. Na rade je konečne ...

24.2.2020 Natália Hučková

Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP

Dopravné nehody zapríčiňujú nielen škodu na majetku, ale často i stratu na životoch. V posledných rokoch zaznamenali súdy mnohé žaloby, v ...

24.2.2020 Arian Ali

Strana Za ľudí sľubuje nájomné byty aj škôlku pre každé dieťa

Strana ZA ĽUDÍ sa prezentuje ako centristická strana. To znamená, že sa nachádza v strede politického spektra, zastáva ľavicové aj ...

22.2.2020 Arian Ali

SNS sa silno orientuje na podporu rodiny

Slovenská národná strana sa prezentuje najmä sociálnymi zmenami, ktoré prijala spolu s koaličnými partnermi počas posledného volebného ...

21.2.2020 Arian Ali

Sme rodina chce postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne

Hnutie SME RODINA je jedno z tých, ktoré stoja na strane „ľudu“. Túto svoju orientáciu sa snaží podporiť silným sociálnym programom. V ...

20.2.2020 Arian Ali

KDH chce rodinu podporiť aj cez rodinné firmy

Kresťanskodemokratické hnutie svoju víziu stavia na výraznom posilnení postavenia rodiny. Rodine, ako základnej jednotke spoločnosti, by malo ...

20.2.2020 Magdaléna Švančarková

Z európskych peňazí najviac zhltla doprava, čerpanie je však stále nízke

Za posledných šesť rokov využilo Slovensko v rámci svojich 12 operačných programov zhruba 4 miliardy eur z fondov Európskej únie. To je len ...

19.2.2020 Arian Ali

Politológ Kováčik: Lajtmotívom volieb je zmena

Aká zmena Slovensko čaká po voľbách v roku 2020? Zmení sa zásadne smerovanie krajiny? Podarí sa dosiahnuť vyrovnaný rozpočet? Majú sa ...

19.2.2020 Arian Ali

SaS vo svojich 1144 riešeniach hovorí o odvodovom bonuse aj rovnej dani

Sloboda a Solidarita je pravicovou opozičnou stranou už takmer desať rokov. Podľa slov jej predsedu mala dostatok času pripraviť ten najlepší ...

18.2.2020 Arian Ali

PS/Spolu plánuje nižšie odvody, ale aj nové dane

Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia predstavuje nový subjekt na scéne. Oslovuje primárne liberálneho voliča s ...

18.2.2020 Magdaléna Švančarková

Poslanci si v minulom roku výrazne finančne polepšili

Platy poslancov Národnej rady SR a vládnych predstaviteľov sa za posledný rok razantne zvýšili. Kým od roku 2011 až do 2018 bol mesačný ...

17.2.2020 Arian Ali

OĽANO tradične proti korupcii, predstavilo anketu s 11 otázkami

OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti sa od svojho vzniku prezentujú ako protikorupčné hnutie. Vo všeobecnosti preto považujú „zamedzenie ...

17.2.2020 Dominik Hapl

Voľby nás stoja vyše 12 miliónov eur. Ako sa dajú zefektívniť?

Od novembra 2018 to na Slovensku vyzerá, akoby sa s voľbami roztrhlo vrece. Viac ako rok trvajúci maratón začali menej významné komunálne ...

12.2.2020 Arian Ali

Most-Híd chce rovnú daň a lepšie podnikateľské prostredie

MOST-HÍD podľa prieskumov z posledných mesiacov stratil výraznú časť svojich voličov. Z volebného programu strany to cítiť a badať v ňom ...

12.2.2020 Arian Ali

Smer-SD do volieb so sociálnym štátom a 13. dôchodkom

SMER – sociálna demokracia je dlhodobo najsilnejšou politickou stranou, ktorá na Slovensku vládne od roku 2006, s malou prestávkou v rokoch ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Epidemiologička radí necestovať, poisťovne karanténu v zahraničí nekryjú
 2. 2.
  Pápež František je chorý, vynechal plánovanú omšu s rímskym duchovenstvom
 3. 3.
  Opatrovateľka si robila selfie so zbraňou, postrelila pri tom desaťročné dieťa
 4. 4.
  ZSSK opäť dosiahla vyrovnané hospodárenie a rekordné tržby z prepravy cestujúcich
 5. 5.
  Štát prerába na špeciálnych školách, tvrdí Heger. Podľa Lubyovej niektoré zneužili normatívy na žiaka