Podvodníci vymáhajú fiktívne dlhy na poistení cez súdny príkaz
Nájsť v schránke platobný rozkaz na zaplatenie dlhu mnohých ľudí vystraší a uhradia ho bez toho, aby si overili, kto dlh vymáha a komu ho platia. Na to sa spoliehajú podvodníci, ktorí pred Vianocami opäť úradujú.

Foto: archív Financial Report
Zneužitá Sociálna poisťovňa
Najčerstvejšou obeťou vymáhania dlhu podvodníkmi sa stala Sociálna poisťovňa. Na podvodníkov upozorňovala už v minulom roku. Teraz sa znova našli podvodníci, ktorí neoprávnene zneužili jej meno. Sociálna poisťovňa preto upozornila na falošné vymáhanie dlhu za neuhradené poistné, ktoré vo viacerých prípadoch zaznamenali pobočky v Bratislave, Žiari nad Hronom, Starej Ľubovni a Prešove.
Podvodníci svoje konanie opreli o platobný rozkaz údajne vystavený Okresným súdom v Žiline 21. 10. 2019 a prostredníctvom neho vyzývali na zaplatenie neexistujúceho dlhu do troch dní a súčasne súdneho poplatku za prípadné podanie odporu vo výške 150 eur.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, aby si pri akejkoľvek výzve dotknuté osoby overili, či dlh majú a zároveň si preverili číslo účtu. Sociálna poisťovňa totiž vymáha pohľadávky výhradne na účet v Štátnej pokladnici. Ani súdny príkaz tak nie je dôvodom na strach a rýchle platenie, pretože ani ten nemusí byť skutočný.
V prípade akýchkoľvek nejasností alebo pochybností pri doručení výzvy na úhradu pohľadávky odporúčajú poisťovne preveriť si situáciu priamo v pobočkách a nepodliehať panike, ktorá donúti dotknuté osoby okamžite fiktívny dlh zaplatiť.
Nejde o nič nové
Podvodné praktiky vymáhania pohľadávok nie sú na Slovensku ničím novým. Už v roku 2010 rozvírila na Slovensku hladinu schránková spoločnosť v kauze vymáhania poplatkov za registráciu na niektorých internetových stránkach. Zo štandardnej registrácie bolo zrazu uzavretie odplatnej zmluvy a návštevníkov čakali v mailových schránkach faktúry. Následne sa hrozilo vymáhaním dlhu a exekúciou. Išlo o podvodné konanie, ktoré súd nakoniec uznal ako neprijateľné a vymáhači pohoreli.
V roku 2016 sa objavili podvodné vymáhania za nedoplatky za plyn, telekomunikácie či elektrinu. Podvodníci pochopili, že vymáhať nedoplatky s hrozbou exekúcie mnohých vystraší a čiastku rýchlo uhradia. Veľmi obľúbeným terčom podvodníkov sa v poslednom období čoraz viac stávajú poisťovne. Zdravotné poistenie je povinné a sociálnemu sa prakticky tiež nikto nevyhne, podvodníci majú teda široké pole pôsobnosti.
Podvodné konanie má často veľmi spoločné znaky. Upomienky sa podobajú na vymáhanie pohľadávok, aké poisťovne skutočne používajú alebo používali. Zväčša ich zasiela súkromná firma a žiadajú uhradiť nízke nedoplatky okolo 100 až 150 eur, ktoré ľudia radšej rýchlo zaplatia, ako by sa mali dostať problémov, ktorými podvodnícke firmy hrozia.
Všeobecná zdravotná poisťovňa má už viacero skúseností
Už v roku 2012 podvodníci začali zasielať ľuďom požiadavky v mene Všeobecnej zdravotnej poisťovne na zaplatenie nedoplatku, ktorý vymáhala prostredníctvom poštovej poukážky. Aj o rok neskôr sa tieto prípady objavili znova. Neznámy páchateľ pod hlavičkou Oddelenia Inkasa Pohľadávok zaslal výzvy na úhradu.
Prípady sa opakovali aj v minulom roku a tentoraz formou SMS správ, v ktorých spoločnosť vyzývala na úhradu pohľadávky verejného zdravotného poistenia. VšZP vždy upozornila klienta, aby požadovanú sumu neuhrádzal. Akékoľvek formy vymáhania je vždy dobré overiť si pred platením priamo v pobočkách zdravotných poisťovní a nič bezhlavo neplatiť.
Kľúčové slová
SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Dánska polícia rozvrátila teroristickú skupinu, ktorá plánovala uskutočniť viacero útokov
- 2.Polícia už pozná totožnosť mužov, ktorých hľadala v rámci vyšetrovania smrti Srba na Námestí SNP
- 3.V Rusku pri nehode vrtuľníka zahynulo 18 ľudí, stroj po zrútení úplne vyhorel
- 4.Inšpektorát práce ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu na stavbe Jaguara a udelil pokutu
- 5.Koho považujú za najväčšieho Čecha? Gott ani Jágr sa do Top 3 nedostali