Hľadaj

Výstavba cestnej infraštruktúry na Slovensku potrebuje poradovník, SaS hovorí o troch kritériách

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada vládu, aby vytvorila poradovník pri investíciách do cestnej infraštruktúry. Mali by v ňom byť zohľadnené minimálne tri kritériá - intenzita dopravy, vplyv na život obyvateľov a životného prostredia a pomer nákladov k dosiahnutému úžitku.
Liberáli tak reagujú na rozhodnutie vlády, ktorá v stredu na návrh ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka (Most-Híd) schválila takmer 25 mil. eur na výstavbu cestnej komunikácie v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Dôvodom plánovanej investície sú problémy s dopravou v okolí automobilky Volkswagen.

Za málo peňazí veľa úžitku

"Na prvých miestach poradovníka by mali byť tie projekty, ktoré za čo najmenej peňazí prinášajú najväčší úžitok pri riešení dopravného problému s ohľadom na kvalitu života na danom mieste," informoval vo štvrtok poslanec parlamentu a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan.
"V opačnom prípade sa minú peniaze neúčelne, malá skupina obyvateľov, ktorá si vylobovala v Bratislave na ministerstvách peniaze, sa poteší a zvyšok Slovenska len utvrdí v tom, že žije v nespravodlivom a skorumpovanom politickom systéme. Toto nechceme," uviedol Ivan.

Odporúčame:Aktualizované: Liberáli z SaS chceli opäť dvojkolovú voľbu županov, ich návrh v parlamente neprešiel

Občania na Slovensku majú podľa SaS právo poznať kritériá, na základe ktorých vláda rozdeľuje peniaze na cestnú infraštruktúru a vláda je im povinná predložiť a držať sa ich pri rozhodovaní.
V opačnom prípade vláda na občanov robí dojem, že sleduje len čisto marketingové ciele a zvyšuje tým len pocity nespravodlivosti a frustrácie v spoločnosti, poznamenala strana.

Poradovník presadia do programového vyhlásenia

Liberáli si nemyslia, že v prípade Devínskej Novej Vsi ide o zle vynaložené verejné peniaze. "Tvrdíme, že neexistuje žiadna porovnávacia analýza, ktorá by občanom vysvetlila, prečo prednosť dostalo riešenie tohto dopravného problému a nie iného, napríklad, na Kysuciach," upozornil Ivan.
"V čase nedostatku komunálnych bytov sa problém rieši tak, že sa urobí poradovník čakateľov. Ak je tento poradovník férový, nikto sa v ňom nepredbieha, ľudia síce trpia nedostatkom, ale nie hnevom, že ich niekto klame a podvádza," dodal poslanec.
SaS uviedla, že ak sa stane súčasťou budúcej vlády, vytvorenie poradovníka prioritných výdavkov do cestnej infraštruktúry presadí do jej programového vyhlásenia.

Milióny eur na okružnú križovatku

Štát poskytne bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves v nasledujúcich piatich rokoch postupne takmer 25 miliónov eur na úpravu okružnej križovatky s pripojením na budúcu diaľnicu D4 a na pozemnú komunikáciu na sprístupnenie zóny Devínska Nová Ves v okolí automobilky Volkswagen.
Vláda v stredu schválila návrh na uvoľnenie prostriedkov štátneho rozpočtu na riešenie dopravnej situácie v severozápadnej časti mesta Bratislava a odporučila starostovi Devínskej Novej Vsi Milanovi Jamborovi začať prípravu a následne realizáciu stavby do 30. júna 2018.

Odporúčame:Pokus SaS odstrániť nespravodlivosť nevyšiel, platnosť diaľničnej známky sa nebude meniť

Nová komunikácia je plánovaná v dĺžke 2,8 kilometra a má byť na ceste II/505 zaústená do novej okružnej križovatky v zjazde z plánovanej D4.
Zmena je podľa rezortu dopravy nutná z dôvodu očakávaného nárastu dopravy. Z predpokladaných nákladov 24,9 mil. eur bez DPH (29,9 mil. eur s DPH) predstavujú stavebné náklady predbežne 18,9 mil. eur, projekčná a inžinierska činnosť 1 mil. eur a majetkovoprávne vysporiadanie 5 mil. eur bez DPH. Stavebné práce sú plánované na devätnásť mesiacov a mali by trvať od leta 2020 do februára 2022.
Viac k témam: cesty, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, SaS Sloboda a SolidaritaZdroj: Webnoviny.sk - Výstavba cestnej infraštruktúry na Slovensku potrebuje poradovník, SaS hovorí o troch kritériách © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2019 Redakcia FinReport

Avengeri sú finanční superhrdinovia

Do kín opäť prichádzajú Avengeri. Vo štvrtok má premiéru film Avengers: Endgame. Táto sága je jednoznačným príkladom toho, že filmový ...

25.4.2019 Správy

Na stavbe sa odtrhol výťah, o život prišlo jedenásť robotníkov

25.4.2019 Správy

Video: Ekologické protesty v Londýne sa skončia, polícia pozatýkala viac ako tisíc aktivistov

25.4.2019 Správy

Video: Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku na summit s Kim Čong-unom

24.4.2019 Správy

Ak dôjde k brexitu, škótska premiérka bude chcieť referendum o nezávislosti

24.4.2019 Správy

Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

24.4.2019 Ján Beracka

Finančné aktíva Slovákov sú vôbec najnižšie v eurozóne, bohatšie národy sa nám vzďaľujú

Slováci môžu mať problém sporiť si vlastnými silami na dôchodok. Popri dôchodkových pilieroch môžu byť v budúcnosti potrebné aj ...

24.4.2019 Správy

Ford investuje pol miliardy dolárov do startupu Rivian a elektromobilov

24.4.2019 Správy

Mayová naďalej povedie britských konzervatívcov, strana stanovy nezmení

24.4.2019 Správy

Pellegrini rokoval s Pentou o novej nemocnici, všetko je ešte otvorené

24.4.2019 Správy

Robotník spadol v Čunove do dvadsať metrov hlbokej vodnej komory

24.4.2019 Ján Beracka

Slovensko minulý rok hospodárilo s deficitom 0,7 % HDP

Rozpočtový deficit Slovenska je nižší ako sa očakávalo. Jarná notifikácia štatistického úradu Eurostat odhalila, že Slovensko v minulom ...

24.4.2019 Správy

Statočná žena pri nehode ochránila syna, po dlhých rokoch sa prebrala z kómy

24.4.2019 Správy

Úspory ľudí v druhom pilieri sa zhodnotili vo všetkých fondoch

24.4.2019 Správy

Českého poslanca tmavej pleti zbili, útočník hovorí o obyčajnej dedinskej bitke

23.4.2019 Redakcia FinReport

FinVision 2019: Automatizácia dokáže firmy odbremeniť a umožniť im rásť

Digitalizácia a s ňou súvisiaca automatizácia podnikových procesov, vrátane poskytovaných služieb, môže firmám nielenže ušetriť ...

23.4.2019 Ján Beracka

O životné poistenie väčšina Slovákov záujem nemá

Väčšina Slovákov nemá žiadnu životnú poistku. Spomedzi poistených občanov je väčšina klientov vo veku nad 30 rokov. Objem poistného na ...

20.4.2019 Redakcia FinReport

Cez Veľkú noc pozor na alkohol aj prejedanie, radia poisťovne

Veľkonočné sviatky patria z pohľadu poisťovní k tým pokojnejším. Slováci by si však mali dať pozor na životosprávu. Tradičným ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení