Hľadaj

Vláda schváli vyslanie vojakov do Pobaltia, témou rokovaní bude aj odpad a rómske komunity

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko vyšle do Pobaltia do 152 vojakov, prioritne pôjdu do Lotyšska, do sektora, za ktorý zodpovedá Kanada. Týmto návrhom z dielne rezortov obrany a zahraničných vecí sa v stredu na svojom zasadnutí bude zaoberať vláda. Nejde o novinku, vláda sa tým zaberala už v máji 2017, vyslanie vojakov bolo príspevkom na summit NATO v Bruseli v máji 2017.

Posilnenie kolektívnej obrany

Ide o príspevok v rámci posilnenia kolektívnej obrany, takzvanej Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO. Schválením návrhu Slovensko súhlasí s vyslaním mechanizovanej roty, posilníme prvok velenia a riadenia, podporný prvok vo forme čaty opráv a prevádzky, budeme môcť vyslať aj tím Vojenskej polície.
Vojaci budú môcť v Pobaltí pôsobiť od 1. júla po dvoch šesťmesačných rotáciách. Ozbrojené sily SR do oblasti okrem vojakov vyšlú aj do 36 kusov kolesovej armádnej techniky, do 17 kusov pásovej techniky, do 354 ručných zbraní, dve odpaľovacie zariadenia, dva granátomety, jeden mínomet a muníciu potrebnú na výcvik či vytvorenie potrebných zásob.

Snaha odstrašiť

„Za jeden zo základných elementov obrannej stratégie NATO sa považuje aspekt odstrašenia. Základom politiky odstrašenia NATO je Akčný plán pripravenosti (RAP), ktorý bol schválený na summite NATO vo Walese v roku 2014. Jeho cieľom bolo zabezpečiť pripravenosť NATO reagovať rýchlo a účinne na prípadné bezpečnostné hrozby,“ píše sa v materiáli s tým, že ide o najvýznamnejšie posilnenie kolektívnej obrany NATO od konca studenej vojny.

Odporúčame:Nelegálna skládka odpadu zamoruje spodné vody Žitného ostrova

Na summite Aliancie vo Varšave v roku 2016 členské štáty prijali súhrn opatrení na posilnenie kolektívnej obrany so zameraním sa na východné krídlo. Najzásadnejším rozhodnutím v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku formou rozmiestnenia jednej mnohonárodnej práporovej skupiny v každom z uvedených štátov.

Obavy pobaltských štátov

„Týmto sa jednoznačne demonštruje solidarita spojencov, ich odhodlanie, a schopnosť reagovať spustením okamžitej reakcie proti akejkoľvek agresii voči členskému štátu NATO,“ píše sa ďalej v dokumente, ktorému sa v stredu budú venovať ministri. Príspevok členských štátov je reakciou na obavy pobaltských štátov pred Ruskom.
Okrem toho sa kabinet bude venovať aj novele zákona o odpadoch z dielne poslancov koaličného Mosta-Híd Petra Kresáka a Petra Antala. Novelu ministerstvo životného prostredia odporúča schváliť, odstraňuje totiž z legislatívy nedostatok zákona o odpadoch týkajúci sa financovania triedeného zberu odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou triedených zložiek komunálneho odpadu.
Legislatíva prostredníctvom presnej definície trhového a zberového podielu jednoznačne určuje okruh povinných subjektov, to znamená výrobcov obalov, ktorí sú povinní v zmysle zákona o odpadoch financovať triedený zber odpadov z obalov. Ak novela prejde, bude platiť od 1. júla tohto roku.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Ministri majú na programe aj správu o činnosti splnomocnenca vlády pre rómske komunity za rok 2017. V správe sa uvádza, že úrad pokrýval odborné aktivity v prospech integrácie rómskych komunít, sústreďoval sa na tvorbu, aktualizáciu a koordináciu stratégie, plnenia akčných plánov, najmä na národnej úrovni.
Na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenie mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity na rok 2017 bolo doručených 125 žiadostí o finančnú dotáciu. Podporu získalo 88 projektov v hodnote 517 200 eur. Z celkovej sumy dotačná komisia najviac prostriedkov (208 500 eur) vyčlenila na podporu vybudovania, dobudovania, opravy a rekonštrukcie technickej vybavenosti v osídleniach s marginalizovanými rómskymi komunitami.
Finančné dotácie získali aj projekty na zriaďovanie strieborných klubov a aktivít žien strieborného veku v rómskych komunitách, aktivity zamerané na posilnenie postavenia rómskej mládeže či budovanie partnerstiev a spolupráce pri riešení sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity.
Viac k témam: Most-Híd, NATO, Ozbrojené sily SR, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, triedenie odpadu, životné prostredieZdroj: Webnoviny.sk - Vláda schváli vyslanie vojakov do Pobaltia, témou rokovaní bude aj odpad a rómske komunity © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2019 Správy

Američania zverejnili nové zábery z útokov na tankery a na Blízky východ pošlú ďalších vojakov

18.6.2019 Správy

Britská obchodná komora mierne zlepšila prognózu rastu ekonomiky na ostrovoch

18.6.2019 Správy

Klimatizácie využívané počas leta neohrozia elektrizačnú sústavu aj napriek jej vyššiemu zaťaženiu

18.6.2019 Správy

Poslancov čaká posledná schôdza pred letnými prázdninami, mali by prerokovať 105 bodov programu

18.6.2019 Správy

Ropa opäť oslabila pre neistotu v obchodných vzťahoch USA a Číny

18.6.2019 Ján Beracka

Slovák je prvýkrát medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Najbohatším človekom na planéte je Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Jeho majetok je vo výške 147 miliárd dolárov a pred druhým ...

18.6.2019 Správy

Výroba cigariet v Európskej únii klesá, tabakové výrobky sa dajú sledovať identifikátorom

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

17.6.2019 Správy

Americké vojenské lietadla budú využívať letisko na Galapágoch, povolil Ekvádor

17.6.2019 Správy

Brexitový mandát je zvolenej europoslankyni Lexmann nanič, rozhodne o ňom ústavný súd

17.6.2019 Správy

Bugár potrebuje jednoznačné stanovisko prezidentky Čaputovej k výberu ústavných sudcov

17.6.2019 Správy

Polícia zatkla pre podozrenie z vraždy politika Lübckeho krajne pravicového extrémistu

17.6.2019 Správy

Rakúsky exkancelár Kurz odmieta spojenie so škandálom FPÖ, správy považuje za falošné

17.6.2019 Správy

Slovensko patrí k miernym inovátorom v rámci Európskej únie, lídrom inovácií je Švédsko

17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

14.6.2019 Ján Beracka

Slovensko má málo ambiciózne rozpočtové ciele, ani tie zrejme nesplní

Slovensko nemá dostatočne ambiciózne rozpočtové ciele na dosiahnutie dlhodobo udržateľných financií. Upozorňuje na to Rada pre ...

13.6.2019 Ján Beracka

Na odhaľovanie podvodov poisťovne využívajú aj detektívov

Poisťovne na Slovensku každoročne prešetrujú ako možný poistný podvod desaťtisíce poistných udalostí. Najviac podvodov sa objavuje pri ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení