Hľadaj

Vláda schváli vyslanie vojakov do Pobaltia, témou rokovaní bude aj odpad a rómske komunity

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko vyšle do Pobaltia do 152 vojakov, prioritne pôjdu do Lotyšska, do sektora, za ktorý zodpovedá Kanada. Týmto návrhom z dielne rezortov obrany a zahraničných vecí sa v stredu na svojom zasadnutí bude zaoberať vláda. Nejde o novinku, vláda sa tým zaberala už v máji 2017, vyslanie vojakov bolo príspevkom na summit NATO v Bruseli v máji 2017.

Posilnenie kolektívnej obrany

Ide o príspevok v rámci posilnenia kolektívnej obrany, takzvanej Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO. Schválením návrhu Slovensko súhlasí s vyslaním mechanizovanej roty, posilníme prvok velenia a riadenia, podporný prvok vo forme čaty opráv a prevádzky, budeme môcť vyslať aj tím Vojenskej polície.
Vojaci budú môcť v Pobaltí pôsobiť od 1. júla po dvoch šesťmesačných rotáciách. Ozbrojené sily SR do oblasti okrem vojakov vyšlú aj do 36 kusov kolesovej armádnej techniky, do 17 kusov pásovej techniky, do 354 ručných zbraní, dve odpaľovacie zariadenia, dva granátomety, jeden mínomet a muníciu potrebnú na výcvik či vytvorenie potrebných zásob.

Snaha odstrašiť

„Za jeden zo základných elementov obrannej stratégie NATO sa považuje aspekt odstrašenia. Základom politiky odstrašenia NATO je Akčný plán pripravenosti (RAP), ktorý bol schválený na summite NATO vo Walese v roku 2014. Jeho cieľom bolo zabezpečiť pripravenosť NATO reagovať rýchlo a účinne na prípadné bezpečnostné hrozby,“ píše sa v materiáli s tým, že ide o najvýznamnejšie posilnenie kolektívnej obrany NATO od konca studenej vojny.

Odporúčame:Nelegálna skládka odpadu zamoruje spodné vody Žitného ostrova

Na summite Aliancie vo Varšave v roku 2016 členské štáty prijali súhrn opatrení na posilnenie kolektívnej obrany so zameraním sa na východné krídlo. Najzásadnejším rozhodnutím v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku formou rozmiestnenia jednej mnohonárodnej práporovej skupiny v každom z uvedených štátov.

Obavy pobaltských štátov

„Týmto sa jednoznačne demonštruje solidarita spojencov, ich odhodlanie, a schopnosť reagovať spustením okamžitej reakcie proti akejkoľvek agresii voči členskému štátu NATO,“ píše sa ďalej v dokumente, ktorému sa v stredu budú venovať ministri. Príspevok členských štátov je reakciou na obavy pobaltských štátov pred Ruskom.
Okrem toho sa kabinet bude venovať aj novele zákona o odpadoch z dielne poslancov koaličného Mosta-Híd Petra Kresáka a Petra Antala. Novelu ministerstvo životného prostredia odporúča schváliť, odstraňuje totiž z legislatívy nedostatok zákona o odpadoch týkajúci sa financovania triedeného zberu odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou triedených zložiek komunálneho odpadu.
Legislatíva prostredníctvom presnej definície trhového a zberového podielu jednoznačne určuje okruh povinných subjektov, to znamená výrobcov obalov, ktorí sú povinní v zmysle zákona o odpadoch financovať triedený zber odpadov z obalov. Ak novela prejde, bude platiť od 1. júla tohto roku.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Ministri majú na programe aj správu o činnosti splnomocnenca vlády pre rómske komunity za rok 2017. V správe sa uvádza, že úrad pokrýval odborné aktivity v prospech integrácie rómskych komunít, sústreďoval sa na tvorbu, aktualizáciu a koordináciu stratégie, plnenia akčných plánov, najmä na národnej úrovni.
Na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenie mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity na rok 2017 bolo doručených 125 žiadostí o finančnú dotáciu. Podporu získalo 88 projektov v hodnote 517 200 eur. Z celkovej sumy dotačná komisia najviac prostriedkov (208 500 eur) vyčlenila na podporu vybudovania, dobudovania, opravy a rekonštrukcie technickej vybavenosti v osídleniach s marginalizovanými rómskymi komunitami.
Finančné dotácie získali aj projekty na zriaďovanie strieborných klubov a aktivít žien strieborného veku v rómskych komunitách, aktivity zamerané na posilnenie postavenia rómskej mládeže či budovanie partnerstiev a spolupráce pri riešení sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity.
Viac k témam: Most-Híd, NATO, Ozbrojené sily SR, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, triedenie odpadu, životné prostredieZdroj: Webnoviny.sk - Vláda schváli vyslanie vojakov do Pobaltia, témou rokovaní bude aj odpad a rómske komunity © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste
logo
Prečítajte si tiež:
24.1.2019 Správy

Energetici vynovili fasádu historickej budovy v Lučenci, do obnovy investovali desaťtisíce eur

24.1.2019 Správy

Eurozóne hrozí stagnácia, podľa agentúry Markit za to môže brexit aj protesty „žltých viest“

24.1.2019 Správy

Foto: Dvaja mladíci vykopli dvere na kostole a vzali pokladničky, spôsobili škodu za stovky eur

24.1.2019 Správy

Kandidovať v prezidentských voľbách bude aj Zuzana Čaputová, odovzdala podpisy občanov

24.1.2019 Správy

Košický kraj pripravuje turistické novinky, chystá sa aj na MS v hokeji 2019

24.1.2019 Správy

Najviac slovenských potravín spomedzi obchodných reťazcov ponúka COOP Jednota. Potvrdil to aj prieskum SPPK

24.1.2019 Správy

Nočný život v Nitre by mal byť bezpečnejší, mesto nainštalovalo na verejné osvetlenia novinku

24.1.2019 Správy

Poriadne opitý vodič mal problém zaparkovať v Banskej Bystrici, na jeho jazdu upozornil okoloidúci

24.1.2019 Správy

Pri výbuchu v bani zahynulo viac ako desať ľudí, vláda Ghany nariadila zastaviť banskú činnosť

24.1.2019 Ján Beracka

Ročný príspevok agentov a poradcov do NBS sa v roku 2019 nemení

Finanční agenti a finanční poradcovia sú subjektmi, ktoré spadajú pod dohľad Národnej banky Slovenska (NBS) nad finančným trhom. Aj ...

24.1.2019 Správy

Sprostredkovatelia sú prekvapení, nová daň by sa mala vzťahovať aj na pripoistenie životnej poistky

24.1.2019 Správy

Turecko a Irán podporuje venezuelského prezidenta Madura, Rusko skritizovalo aj opozičné protesty

24.1.2019 Správy

Štvrtina Slovákov sa vlani pustila do rekonštrukcie bývania, niektorí minuli aj desaťtisíce eur

23.1.2019 Natália Hučková

Problémy firmy Google ukazujú, že plniť povinnosti spojené s GDPR môže byť náročné

Posledné udalosti týkajúce sa spoločnosti Google jasne naznačujú, že riadne zapracovanie ustanovení nariadenia General data protection ...

22.1.2019 Ján Beracka

Google má problémy s ochranou osobných údajov, firma dostala pokutu 50 miliónov eur

Francúzsky úrad na ochranu osobných údajov (CNIL) udelil spoločnosti Google pokutu vo výške 50 miliónov eur za porušenie pravidiel, ktoré ...

22.1.2019 Ján Beracka

Snehová kalamita potrápila Slovensko, najmä sever

Nepriaznivé počasie a množstvo snehu v uplynulých dňoch priniesli množstvo škôd. Najvyššie škody vznikli na severe ...

21.1.2019 Redakcia FinReport

Finančné aktuality 4/2019: Rast cien sa v minulom roku zrýchlil

K rastu cien v minulom roku prispeli najmä potraviny. Slovensku patrí miesto v prvej päťdesiatke najinovatívnejších krajín sveta. ...

21.1.2019 Ján Beracka

Z nedostatku pracovníkov sú obavy na Slovensku aj vo svete

Nízka miera nezamestnanosti znamená problémy pre slovenské firmy. Zamestnanec si v súčasnosti môže diktovať podmienky. ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení