Hľadaj

Tomáš a Matovič si „skočili do vlasov“, líder OĽaNO bude poslanca za Smer-SD žalovať

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Na ústavnom zákone o zastropovaní veku do dôchodku stále medzi koaličnými a ani opozičnými partnermi nepanuje zhoda.
Zatiaľ čo Smer zmenu ústavu presadzuje a opozičné OľaNO ju chce podporiť, koaličný Most-Híd za ústavné zastropovanie nezahlasuje, rovnako ani opozičná SaS.
V relácií O 5 minút 12 na RTVS o tom diskutovali poslanec za Smer Erik Tomáš, štátny tajomník ministerstva práce za Most-Híd Ivan Švejna, líder OľaNO Igor Matovič a poslanec za SaS Eugen Jurzyca.
V súčasnosti sa na Slovensku automaticky zvyšuje dôchodkový vek, tento model zaviedol Smer počas svojej jednofarebnej vlády. Na túto poznámku Erik Tomáš zareagoval, že nie je fér, pretože to bolo „apolitické, na odbornej úrovni, bolo to považované za najspravodlivejšie riešenie,“ s ktorým súhlasili aj iní partneri.

Podmienka OĽaNO

Ako podotkol Jurzyca, Tomášovo vysvetlenie teda znamená, že súčasný návrh teda nie je odborný. Na otázku moderátora, či Smeru nevadí, že sa musia spoliehať na podporu Matoviča, ktorého predseda Smeru Robert Fico niekoľkokrát označil za „poloblázna a daňového podvodníka“, Tomáš odpovedal, že pri tomto návrhu by sa spojili aj s čertom.

Odporúčame:Smeráci podľa Tomáša rešpektujú návrh dôchodkového veku Mosta-Híd, za kľúčové to však nepovažujú

Igor Matovič pripomenul, že Smer súčasný spôsob presadil aj napriek tomu, že v rokoch 2006 aj 2008 hovoril, že nedovolí zvyšovanie veku do dôchodku. „Vytvorili systém a teraz tým strašia a stavajú sa na barikády,“ povedal Matovič.
Hoci sú v hnutí navrhovanej zmene naklonení, nepodporia ju za každú cenu. Ich podmienka je, že žena by išla do dôchodku o rok skôr za každé dieťa, ktoré dokončí aspoň učňovku. Podotkol, že táto podmienka by neplatila na postihnuté deti. Odmieta sa ale zúčastňovať na predbiehaní sa o to, kto navrhne nižší vek. Niekoľkokrát zopakoval, že dôležitá je podpora rodinnej politiky a žien – matiek.

Demografia podľa Švejnu nepustí

Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna skonštatoval, že demografia nepustí. Mrzí ho, že diskusia sa vedie v rovine „kto bude robiť do smrti“. Pripomenul, že stúpa životná úroveň a ľudia sa dožívajú vyššieho veku.
„Nemôžeme sa dnešnými očami pozerať na to, čo bude o 20 - 30 - 40 rokov. Je evidentné, že životná úroveň sa zvyšuje, predlžuje sa vek dožitia. Keď chcete udržať systém, musíte urobiť úpravy, a to je posúvanie veku do dôchodku,“ obhajoval Švejna dnešný systém, ktorý je uznávaný aj na európskej pôde. Pokiaľ ide o to, že ženy by mali ísť do dôchodku skôr, upozornil, že sa na Slovensko dožívajú o šesť rokov viac ako muži.
„Jednoducho to nie dobrý návrh, posúvanie odchodu veku do dôchodku treba vybalansovať, buď zvýšite odvody, môže sa znížiť valorizácia, niekomu budete musieť ubrať,“ vysvetľoval Švejna. Zároveň hovoril o tom, že Matovičov návrh, aby ženy odchádzali do dôchodku skôr, môže byť diskriminačný. Skonštatoval, že muži sa takisto starajú o rodiny.

Hádka Tomáša s Matovičom

Jurzyca si myslí, že návrh pomôže akurát tak Ficovi a jeho poslancom. Podobne ako Švejna upozornil, že ak to prejde, budú sa musieť niekomu znížiť platy, zvýšiť odvody alebo prijať zákony, ktoré zvýšia efektívnosť hospodárenia.
Nemyslí si, že tieto zmeny treba zavádzať ústavným zákonom, upozornil, že o pár rokov sa preto môže Slovensko dostať do veľkých problémov. Pokiaľ ide o to, že niektoré z navrhovaných zmien pomôžu rodinnej politike, preferoval by, aby sa rodiny s deťmi podporili priamo, než skorším odchodom do dôchodku. „Ide o strašne veľké peniaze," povedal na margo dopadov návrhu.
Tomáš v diskusii pripustil, že ľudia sa síce dožívajú dlhšie, ale upozornil, že zdravotné problémy začínajú v 55. rokoch. Na otázku, prečo peniaze radšej nedajú do zdravotníctva, poslanec neodpovedal. Počas relácie sa pohádali Tomáš s Matovičom, Matovič avizoval, že Tomáša bude za jeho slová o tom, že je „daňový podvodník“, žalovať.
Viac k témam: dôchodkový vek, dôchodky, dôchodok, Erik Tomáš, Eugen Jurzyca, Igor Matovič, Ivan Švejna, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Tomáš a Matovič si „skočili do vlasov“, líder OĽaNO bude poslanca za Smer-SD žalovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2019 Správy

Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev

19.5.2019 Správy

Cena ropy klesla pre zhoršenie rokovaní USA a Číny, nedarilo sa ani drahým kovom

19.5.2019 Správy

Nezamestnanosť vo Veľkej Británii klesla najnižšie od konca roku 1974

19.5.2019 Správy

O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson

19.5.2019 Správy

Obce na Slovensku môžu získať peniaze na bezplatné wifi zóny, Rašiho úrad vyhlásil výzvu

19.5.2019 Správy

Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu?

19.5.2019 Správy

Účasť Slovákov na voľbách do Európskeho parlamentu bude nízka, myslí si politológ

19.5.2019 Správy

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze

18.5.2019 Správy

Desiatky migrantov sa chceli dostať do Európy, ale v Líbyi ich zadržala pobrežná stráž

18.5.2019 Správy

Kancelár Kurz po škandále a rezignácii Strachea žiada o predčasné voľby v Rakúsku

18.5.2019 Marek Mittaš

Mladí umelci sú čiernym koňom, laik si správne vyberie len ťažko

Klasické investovanie je pre čoraz väčšiu skupinu investorov málo atraktívne. Nielenže často neprináša očakávané zhodnotenie, ale v ...

18.5.2019 Správy

Médiá a novinári by mali silu tlače použiť na hľadanie pravdy, vyhlásil pápež František

18.5.2019 Správy

Parlamentné voľby v Austrálii vyhrala konzervatívna koalícia, labouristi uznali prehru

17.5.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chcem bojovať s byrokraciou a chrániť vaše peniaze

Onedlho sú voľby do európskeho parlamentu. O kreslo europoslanca sa uchádza aj Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných ...

17.5.2019 Ján Beracka

NBS chce meniť podmienky získania povolení pre samostatných finančných agentov

Národná banka Slovenska (NBS) chce upraviť podmienky, ktoré bude potrebné splniť pri získavaní povolenia na činnosť samostatného ...

16.5.2019 Redakcia FinReport

Nedostatočná údržba nehnuteľnosti môže znamenať výluku z poistenia

Poistenie nehnuteľnosti nie je všeliekom na všetko. Majitelia by sa mali postarať o pravidelnú údržbu svojej nehnuteľnosti, inak im hrozí ...

15.5.2019 Redakcia FinReport

Rok po …

Presne pred rokom sa v celej Európskej únii sprísnili podmienky ochrany osobných údajov. Takzvané GDPR a jeho zavádzanie do praxe spôsobilo ...

15.5.2019 Ján Beracka

Viac dovolenky? Poškodí to priemysel, tvrdia podnikatelia

Zamestnanci by mali mať nárok na viac dní dovolenky, taká je predstava Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá pripravila novelu Zákonníka ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení