Hľadaj

Poslancov čaká posledná schôdza v roku 2018, prerokujú pakt o migrácii aj štátny rozpočet

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) - Posledná schôdza Národnej rady SR v tomto roku sa začne v utorok. Poslanci budú opätovne rokovať o piatich zákonoch, ktoré vrátil prezident Andrej Kiska, ďalej o 19 vládnych návrhoch a 43 poslaneckých návrhoch zákonov.
Predmetom rokovania bude aj návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2019 a poslancov čakajú troje personálne voľby. Vo štvrtok 6. decembra po predpoludňajšom hlasovaní vystúpi v pléne predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček, ktorý prijal pozvanie predsedu NR SR Andreja Danka.

Päť vrátených zákonov

V úvode schôdze sa budú zákonodarcovia zaoberať štyrmi zákonmi, ktoré parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie prezident Andrej Kiska. Prezident nepodpísal novelu zákona o politických stranách a politických hnutiach a vrátil ju s pripomienkami poslancom Národnej rady SR na opätovné prerokovanie.
Viaceré ustanovenia zákona podľa názoru prezidenta neprimerane a neodôvodnene zasahujú do ústavného práva občanov Slovenskej republiky zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich.
„Ústava SR hovorí jednoznačne. Toto právo možno obmedziť len ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, na ochranu verejného poriadku, predchádzanie trestným činom alebo na ochranu práv a slobôd iných. Iné dôvody ústava nepripúšťa,“ zdôraznil prezident Kiska.
Zákonodarca neuviedol žiadne skutkové alebo právne okolnosti, ktoré by nasvedčovali tomu, že obmedzenia, ktoré zákon zavádza, sú odôvodnené a primerané. Prezident je presvedčený, že viaceré otázky a problémy fungovania politických strán na Slovensku by mali byť podrobené dôkladnejšej diskusii.

Register mimovládnych organizácií

Prezident Andrej Kiska vetoval aj zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií. Podľa hlavy štátu je rozsah požadovaných informácií vo verejne prístupnej časti registra mimovládnych neziskových organizácií neprimerane široký.
Zaradenie dátumu narodenia fyzickej osoby je podľa neho neprimeraným zásahom do ochrany osobných údajov, ktorý nemá opodstatnenie. Ide o citlivý osobný údaj a v spojení s ostatnými údajmi ľahko zneužiteľný. Poslancom Národnej rady SR prezident navrhol zapracovať do nového znenia zákona jeho pripomienky, keďže podľa neho niektoré ustanovenia sú v rozpore s pravidlami ochrany osobných údajov.
„Domnievam sa, že je to v priamom rozpore s príslušným nariadením EÚ, a tým aj so záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi z jej členstva v únii,“ zdôraznil prezident Kiska.

Antisemitizmus a pakt o migrácii

Následne poslancov čaká rokovanie o návrhu predsedu NR SR Danka na prijatie uznesenia k pracovnej definícii antisemitizmu a návrh uznesenia z dielne poslancov Slovenskej národnej strany na zaujatie nesúhlasného stanoviska ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.
Do prvého čítania poslanci predložili 29 návrhov zákonov a ďalších 14 poslaneckých návrhov sa bude prerokúvať v druhom čítaní. Poslanci budú zároveň na tejto schôdzi voliť aj troch členov Rady pre vysielanie a retransmisiu. Uskutoční sa opakovaná voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa a opakovaná voľba štyroch členov Rady Slovenského pozemkového fondu.
Poslanecké grémium rozhodlo o úprave časov rokovania počas 38. schôdze. Plénum by malo zasadať do 20:00 s hodinovou obednou prestávkou od 13:00 do 14:00, s výnimkou rokovania v piatok, keď sa rokovanie ukončí o 14:00. Poslanci by mali rokovať aj v pondelok, ktorý štandardne nie je rokovacím dňom, konkrétne v dňoch 3. a 10. decembra od 10:00.
Zástupcovia poslaneckých klubov sa na grémiu dohodli, že hlasovať sa nebude v piatok 30. novembra a v piatok 7. decembra, a taktiež v pondelok 3. decembra a 10. decembra. Uvedené zmeny v postupe rokovania bude však v úvode schôdze schvaľovať ešte samotné plénum.
Viac k témam: Andrej Kiska, antisemitizmus, Národná rada SR, pakt o migrácii, štátny rozpočetZdroj: Webnoviny.sk - Poslancov čaká posledná schôdza v roku 2018, prerokujú pakt o migrácii aj štátny rozpočet © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2019 Redakcia FinReport

Avengeri sú finanční superhrdinovia

Do kín opäť prichádzajú Avengeri. Vo štvrtok má premiéru film Avengers: Endgame. Táto sága je jednoznačným príkladom toho, že filmový ...

25.4.2019 Správy

Na stavbe sa odtrhol výťah, o život prišlo jedenásť robotníkov

25.4.2019 Správy

Video: Ekologické protesty v Londýne sa skončia, polícia pozatýkala viac ako tisíc aktivistov

25.4.2019 Správy

Video: Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku na summit s Kim Čong-unom

25.4.2019 Správy

Ľahká americká ropa zlacnela po správe, že zásoby ropy v USA stúpli

24.4.2019 Správy

Ak dôjde k brexitu, škótska premiérka bude chcieť referendum o nezávislosti

24.4.2019 Ján Beracka

Finančné aktíva Slovákov sú vôbec najnižšie v eurozóne, bohatšie národy sa nám vzďaľujú

Slováci môžu mať problém sporiť si vlastnými silami na dôchodok. Popri dôchodkových pilieroch môžu byť v budúcnosti potrebné aj ...

24.4.2019 Správy

Ford investuje pol miliardy dolárov do startupu Rivian a elektromobilov

24.4.2019 Správy

Mayová naďalej povedie britských konzervatívcov, strana stanovy nezmení

24.4.2019 Správy

Pellegrini rokoval s Pentou o novej nemocnici, všetko je ešte otvorené

24.4.2019 Správy

Robotník spadol v Čunove do dvadsať metrov hlbokej vodnej komory

24.4.2019 Ján Beracka

Slovensko minulý rok hospodárilo s deficitom 0,7 % HDP

Rozpočtový deficit Slovenska je nižší ako sa očakávalo. Jarná notifikácia štatistického úradu Eurostat odhalila, že Slovensko v minulom ...

24.4.2019 Správy

Statočná žena pri nehode ochránila syna, po dlhých rokoch sa prebrala z kómy

24.4.2019 Správy

Úspory ľudí v druhom pilieri sa zhodnotili vo všetkých fondoch

24.4.2019 Správy

Českého poslanca tmavej pleti zbili, útočník hovorí o obyčajnej dedinskej bitke

23.4.2019 Redakcia FinReport

FinVision 2019: Automatizácia dokáže firmy odbremeniť a umožniť im rásť

Digitalizácia a s ňou súvisiaca automatizácia podnikových procesov, vrátane poskytovaných služieb, môže firmám nielenže ušetriť ...

23.4.2019 Ján Beracka

O životné poistenie väčšina Slovákov záujem nemá

Väčšina Slovákov nemá žiadnu životnú poistku. Spomedzi poistených občanov je väčšina klientov vo veku nad 30 rokov. Objem poistného na ...

20.4.2019 Redakcia FinReport

Cez Veľkú noc pozor na alkohol aj prejedanie, radia poisťovne

Veľkonočné sviatky patria z pohľadu poisťovní k tým pokojnejším. Slováci by si však mali dať pozor na životosprávu. Tradičným ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení