Hľadaj

Mestá a obce žiadajú, aby ministerstvo začalo s výstavbou rýchlostnej cesty R8 z Komárna do Nitry

Sita Poslať
image

NITRA 5. júna (WebNoviny.sk) - Mestá a obce okresu Komárno žiadajú Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Národnú diaľničnú spoločnosť o vybudovanie rýchlostnej cesty R8 v úseku Komárno – Nitra.
Zároveň žiadajú Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja o zapracovanie zámeru rozšírenia cesty R8 na tomto úseku do územného plánu Nitrianskeho kraja. Uzniesli sa na tom členovia Združenia miest a obcí okresu Komárno na svojom zasadnutí.

Riešenie naliehavých dopravných problémov

V prijatom uznesení konštatujú, že výstavba rýchlostnej cesty R8 v úseku Komárno – Nitra by kľúčovým spôsobom vyriešila mnohé z dlhodobých a naliehavých dopravných problémov Nitrianskeho kraja a znížila dopravnú zaťaženosť ciest druhej a tretej triedy. Zároveň by to pomohlo zvýšeniu konkurencieschopnosti a hospodárskemu rastu tohto regiónu.
Ako agentúru SITA informoval primátor Komárna a zároveň predseda Združenia miest a obcí okresu Komárno Béla Keszegh, uznesenie inicioval predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica.
Na zasadnutí sa zúčastnila prevažná väčšina z 30 členov združenia, uznesenie podporili jednohlasne. „Dopravná situácia v okrese a aj celkovo medzi Nitrou a Komárnom je vážna a treba ju urýchlene riešiť,“ povedal Keszegh.

Situácia v Nových Zámkoch je neúnosná

Úsilie Združenia miest a obcí okresu Komárno podporuje aj primátor Nových Zámkov Otokar Klein. Ako povedal, dopravná situácia v Nových Zámkoch, cez ktoré prechádza hlavný ťah na juh, je neúnosná a zo strany štátu zatiaľ vždy zostalo len pri sľuboch. Toto leto čakajú navyše vodičov v meste dopravné obmedzenia.
„Od 1. júla má prísť k úplnej uzávierke mosta smerom na Dvory nad Žitavou. Neviem si predstaviť, čo sa udeje, ale urobím všetko pre to, aby som dokázal aj v Bratislave, že Nové Zámky obchvat potrebujú, lebo je nemysliteľné, aby sa zablokovalo mesto, ktoré má 40-tisíc obyvateľov tým, že sa uzavrie jedna komunikácia,“ skonštatoval Klein.

Územie bude zaostávať

Podľa nitrianskeho župana Milana Belicu je vybudovanie rýchlostnej cesty R8 v úseku Komárno – Nitra absolútnou prioritou, pretože bez riadnej infraštruktúry bude toto územie zaostávať.
„Gro investícií ide hore Považím a juh akoby ani neexistoval. Tu sa absolútne zanedbala nielen cestná, ale aj železničná infraštruktúra,“ povedal. Dôvodov, prečo je nutné postaviť R8 medzi Komárnom a Nitrou, je podľa neho hneď niekoľko.
„V Komárne sa stavia za európske peniaze nový most cez Dunaj medzi Slovenskom a Maďarskom, avšak na slovenskej strane je vlastne odrezaný od cesty, ktorá vedie ako hlavný ťah na juh. Oblasť od Nitry po Komárno je najhustejšie obývaná, pritom sa preferuje ťah zo Zvolena na Šahy, čiže cez oblasť, ktorá nie je ani zďaleka tak husto osídlená,“ vymenoval Belica. Zároveň ide o hlavný ťah na juh, teda ďalej smerom na Balkán.

Chýba aj vlakové spojenie s Bratislavou

Vybudovanie rýchlostnej cesty by podľa Belicu významne skrátilo prepojenie sever – juh cez Nové Zámky. Poukázal na to, že Nitriansky kraj je spolu s Košickým na chvoste v oblasti diaľnic a rýchlostných ciest, čo má za následok ničenie ciest druhej a tretej triedy ťažkou nákladnou dopravou, ktorá prechádza priamo cez obce a mestá kraja.
„Ja som tu už roky, vystriedalo sa niekoľko ministrov, každý vám niečo nasľubuje, no potom je tam niekto iný a zas z toho nie je nič,“ kritizoval Belica.
Zároveň upozorňuje aj na chýbajúce priame železničné spojenie Nitry s Bratislavou. Nitra je jediné krajské mesto, ktoré je odrezané od elektrifikovanej železnice, stačilo by pritom dobudovať približne 19 kilometrov železničnej trate medzi Nitrou a Trnovcom nad Váhom.
Viac k témam: mesto Nitra, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, rýchlostná cesta, železničná dopravaZdroj: Webnoviny.sk - Mestá a obce žiadajú, aby ministerstvo začalo s výstavbou rýchlostnej cesty R8 z Komárna do Nitry © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation
logo
Prečítajte si tiež:
26.6.2019 Správy

Exekúcie staršie ako päť rokov budú zákonne zastavené, ale veritelia o svoje peniaze neprídu

26.6.2019 Správy

Foto: Traja školáci na bicykli „preleteli“ cez Škodovku, najstarší z trojice porušil takmer všetky predpisy

26.6.2019 Správy

Horúčavy ohrozujú aj ľudí bez strechy nad hlavou, rizikom je dehydratácia či úpaly

26.6.2019 Správy

Kolapsy z tepla opäť pribúdajú, pomoc záchranárov potrebovali desiatky Slovákov

26.6.2019 Správy

Lekár používal na umelé oplodnenie vlastné spermie, odobrali mu licenciu

26.6.2019 Správy

Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay

26.6.2019 Správy

Mužoví hrozí až desať rokov za mrežami, opitý strhol žene tričko a sexuálne ju obťažoval

26.6.2019 Marek Mittaš

Na platbách v zahraničí sa dá ušetriť. Stačí dodržiavať jednoduché pravidlá

Platenie kartou v zahraničí je stále obľúbenejšie. Dôvod je prostý, zbavuje nás hotovosti aj potreby meniť si peniaze v krajinách, kde sa ...

26.6.2019 Správy

Najmodernejšie kongresové centrum na Slovensku vznikne v Eurovea City

26.6.2019 Správy

Pellegrini dúfal v úspešný koniec voľby kandidátov na sudcov, Slovensko má totiž dôležitejšie problémy

26.6.2019 Správy

Severná Kórea nedôveruje USA a odmieta sa podvoliť sankciám

26.6.2019 Správy

Čína zastavuje dovoz všetkého mäsa z Kanady, inšpektori našli zakázaný rastový hormón

26.6.2019 Správy

Žena prišla o život pod kolesami vlaku, rušňovodič zrážke nedokázal zabrániť

25.6.2019 Redakcia FinReport

Asociácia AFISP si volila vedenie, predsedom ostáva Martin Lancz

Valné zhromaždenie Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) si v pondelok zvolilo nové predstavenstvo. ...

25.6.2019 Redakcia FinReport

Životné minimum sa zvyšuje, vplýva na dôchodky aj exekúcie

Životné minimum sa od júla zvyšuje o približne päť eur. Výška životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu stúpa z 205,07 ...

24.6.2019 Redakcia FinReport

Mobil začína ovládať banky

Banky budú vo vrecku, budú efektívnejšie fungovať a budú čeliť ostrejšej konkurencii. To všetko čaká finančné inštitúcie v ...

21.6.2019 Financial Report

Chudoba ohrozuje vyše osemstotisíc Slovákov

Chudoba ohrozuje 863 tisíc ľudí. Chudobných teda je 16,1 % Slovákov. Ukázali to údaje Štatistického úradu SR. Títo ľudia majú problém ...

20.6.2019 Redakcia FinReport

Slovensko je bližšie k zálohovaniu plastových fliaš

Vládny návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje sa dostal do druhého čítania. Návrh by teda mal definitívne prejsť ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení