Hľadaj

Kiska vo svojich prejavoch apeloval na dôveru ľudí v štát, ale hovoril aj o kauzách a vražde Kuciaka

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Správu o stave republiky predniesol prezident Andrej Kiska počas svojho funkčného obdobia štyrikrát. Bolo to v rokoch 2015, 2016, 2017 a 2018. Pred poslancami vystúpil vždy v termíne okolo inaugurácie, teda v polovici júna.
Okrem toho dvakrát požiadal o mimoriadne vystúpenie v Národnej rade SR. Prvýkrát to bolo v roku 2014 pri kauzách v zdravotníctve. Druhý raz mimoriadne vystúpil vo februári tohto roka pred voľbou kandidátov na ústavných sudcov. Vo všetkých správach sa prezident venoval trom oblastiam – zdravotníctvu, školstvu a dôvere ľudí v štát.

Kaliňákove kauzy aj modernizácia armády

Na posilnenie dôvery v štát a jeho inštitúcie apeloval Kiska už v prvom prejave v roku 2015. Vyzdvihol, že sa Slovensku ekonomicky dobre darí. Slovensko neprišlo o pracovné miesta a hospodárske výsledky, prišlo však o vieru v úspech, domnieval sa vtedy prezident.
Ocenil aj dobrý vývoj verejných financií a zmienil aj udržateľnosť systému dôchodkov. Dôraz kládol na zdravotníctvo a školstvo, najmä to základné. Časť prejavu venoval aj modernizácii ozbrojených síl.
Správu o stave republiky v roku 2016 začal prezident Kiska slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Keďže bolo krátko po voľbách do NR SR a zostavení novej vlády, vrátil sa aj k tejto téme.
Hovoril však aj o kauzách vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a s tým podľa neho súvisiacou dôverou ľudí v štát, jeho inštitúcie a rovnosti pred zákonom. Ďalším bodom bol extrémizmus a nacionalizmus. Venoval sa aj tradičným témam – zdravotníctvu a školstvu, najmä v súvislosti s Rómami.

Školstvo a zdravotníctvo

Otázky školstva a zdravotníctva boli témou aj v predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami. V roku 2017 však podľa prezidenta išli do úzadia. Kiska opätovne hovoril o dôvere ľudí v štát, korupcii, protestoch mladých proti korupcii a Kaliňákovi.
Pokiaľ ide o ukotvenie Slovenska, výhody členstva v EÚ a NATO, podľa neho ľuďom už zovšedneli. Vo svojej správe sa zmienil aj o voľbe generálneho riaditeľa RTVS a Rómoch.
Kiskovu poslednú správu o stave republiky v roku 2018 ovplyvnila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Prezident povedal, že správou o stave republiky je práve posledná Kuciakova nedokončená reportáž.
Hovoril o chybách vo vyšetrovaní a kauzách, ktoré sa po vražde prevalili na verejnosť – kauzách v poľnohospodárstve a problémoch malých farmárov. Pokiaľ ide o školstvo a zdravotníctvo, Kiska povedal, že by mohol zopakovať celé state z predchádzajúcich prejavov. Prezident sa v prejave venoval aj dopravným projektom a starnutiu populácie.

Koniec Pašku na poste šéfa parlamentu

V roku 2014 pre kauzy v zdravotníctve Kiska požiadal o mimoriadne vystúpenie v NR SR. Urobil tak v čase, keď pre tieto kauzy odišiel z postu predsedu NR SR Pavol Paška.
Kiska tvrdil, že ak dokážeme bojovať s daňovými únikmi finančnou kobrou, prišiel čas na to, aby svoju kobru malo aj zdravotníctvo.
Prezident vtedy tvrdil, že vláda, parlament, ale aj daňové úrady, polícia a justícia by mali vyslať do zdravotníctva správu, že sa začnú veci nazývať pravými menami a že sa zastavia neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva.
Veľká časť ľudí na Slovensku je podľa hlavy štátu presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní, až potom sú niekde záujmy lekárov a personálu a pacient je v našom zdravotníctve na poslednom mieste.

Voľba ústavných sudcov

Naposledy sa prezident Kiska poslancom prihovoril vo februári tohto roka. Bolo to deväť dní pred tým, ako sa skončilo funkčné obdobie deviatim ústavným sudcom. „To, ako dnešná voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité,“ povedal vtedy Kiska.
Dodnes nie sú všetci kandidáti zvolení, šesť sudcov teda bude musieť vybrať až Zuzana Čaputová. Podľa Kisku bolo v prvom kole voľby dostatok kvalitných uchádzačov. Prezident ocenil, že vďaka verejným vypočutiam, na ktorých sa zúčastnili aj jeho ľudia, lepšie spoznali názory a motivácie záujemcov.
Prezident poslancom pripomenul dôležitosť Ústavného súdu SR a to, že výsledok hlasovania bude dôležitým signálom verejnosti. Prezident zároveň vtedy avizoval snahu vybrať deviatich chýbajúcich sudcov, aby mohol košický súd riadne fungovať.
Kiska počas svojho päťročného funkčného obdobia vystúpil s viacerými prejavmi. Slovákom sa prihováral 1. januára s novoročným prejavom, pravidelne vystupoval aj na bezpečnostnej konferencii Globsec. Zúčastňoval sa aj na začiatku Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Pravidelne vystupoval aj pri historických výročiach.
Prezident Andrej Kiska končí vo funkcii prezidenta. V sobotu 15. júna ho nahradí Zuzana Čaputová. Andrej Kiska po uplynutí mandátu smeruje do straníckej politiky.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Viac k témam: prezident Slovenskej republikyZdroj: Webnoviny.sk - Kiska vo svojich prejavoch apeloval na dôveru ľudí v štát, ale hovoril aj o kauzách a vražde Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

17.7.2019 Správy

Iránsky minister označil americké sankcie za ekonomický terorizmus

17.7.2019 Správy

Je mi to naozaj úplne jedno, reagoval Kiska na úvahu Kresáka o pozastavení výhod exprezidentom

17.7.2019 Správy

Korčok oceňuje ženské nominácie v európskych inštitúciách, pripomenul citát premiérky Thatcherovej

17.7.2019 Správy

Kubánske úrady priznali masívne výpadky elektrického prúdu, elektrárne v krajine sú preťažené

17.7.2019 Správy

Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji

17.7.2019 Správy

Nitriansky Jaguar odmieta tvrdenia, že zamestnancov demotivujú nízke platy a pomalý kariérny rast

17.7.2019 Správy

Odklad sankcií za eKasu pocíti aj rozpočet, môže prísť o desiatky miliónov eur

17.7.2019 Správy

Pod skupinkou 15 detí sa zlomila terasa, spadli z približne trojmetrovej výšky

17.7.2019 Správy

Roma Spirit už po 11. raz ocení tých, ktorí pomáhajú búrať predsudky voči Rómom

17.7.2019 Správy

Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž

17.7.2019 Správy

V Londýne zatkli brata atentátnika z koncertu Ariany Grande, je kľúčovým podozrivým

17.7.2019 Správy

V tuneli pod Mont Blancom začal dymiť dvojposchodový autobus, evakuovali desiatky pasažierov

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

12.7.2019 Ján Beracka

Dohoda o navýšení minimálnej mzdy je zatiaľ ďaleko

Do 15. júla by sa mali zamestnávatelia, odborári a vláda dohodnúť na prípadnom navýšení minimálnej mzdy. Zamestnávatelia sú ochotní ...

11.7.2019 Redakcia FinReport

Financial Report júl - august analyzuje európsku smernicu IDD

Jednou z výhod európskej integrácie, na ktorú sme si zvykli, je slobodné cestovanie. No z Európskej únie na Slovensko skutočne prichádza ...

11.7.2019 Natália Hučková

Spoločnosti British Airways hrozí obrovská pokuta. Neochránila údaje o cestujúcich

Leteckej spoločnosti British Airways hrozí za porušenie ochrany osobných údajov pokuta až vo výške 183 miliónov libier (204,4 milióna eur). ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení