Hľadaj

Kiska vo svojich prejavoch apeloval na dôveru ľudí v štát, ale hovoril aj o kauzách a vražde Kuciaka

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Správu o stave republiky predniesol prezident Andrej Kiska počas svojho funkčného obdobia štyrikrát. Bolo to v rokoch 2015, 2016, 2017 a 2018. Pred poslancami vystúpil vždy v termíne okolo inaugurácie, teda v polovici júna.
Okrem toho dvakrát požiadal o mimoriadne vystúpenie v Národnej rade SR. Prvýkrát to bolo v roku 2014 pri kauzách v zdravotníctve. Druhý raz mimoriadne vystúpil vo februári tohto roka pred voľbou kandidátov na ústavných sudcov. Vo všetkých správach sa prezident venoval trom oblastiam – zdravotníctvu, školstvu a dôvere ľudí v štát.

Kaliňákove kauzy aj modernizácia armády

Na posilnenie dôvery v štát a jeho inštitúcie apeloval Kiska už v prvom prejave v roku 2015. Vyzdvihol, že sa Slovensku ekonomicky dobre darí. Slovensko neprišlo o pracovné miesta a hospodárske výsledky, prišlo však o vieru v úspech, domnieval sa vtedy prezident.
Ocenil aj dobrý vývoj verejných financií a zmienil aj udržateľnosť systému dôchodkov. Dôraz kládol na zdravotníctvo a školstvo, najmä to základné. Časť prejavu venoval aj modernizácii ozbrojených síl.
Správu o stave republiky v roku 2016 začal prezident Kiska slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Keďže bolo krátko po voľbách do NR SR a zostavení novej vlády, vrátil sa aj k tejto téme.
Hovoril však aj o kauzách vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a s tým podľa neho súvisiacou dôverou ľudí v štát, jeho inštitúcie a rovnosti pred zákonom. Ďalším bodom bol extrémizmus a nacionalizmus. Venoval sa aj tradičným témam – zdravotníctvu a školstvu, najmä v súvislosti s Rómami.

Školstvo a zdravotníctvo

Otázky školstva a zdravotníctva boli témou aj v predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami. V roku 2017 však podľa prezidenta išli do úzadia. Kiska opätovne hovoril o dôvere ľudí v štát, korupcii, protestoch mladých proti korupcii a Kaliňákovi.
Pokiaľ ide o ukotvenie Slovenska, výhody členstva v EÚ a NATO, podľa neho ľuďom už zovšedneli. Vo svojej správe sa zmienil aj o voľbe generálneho riaditeľa RTVS a Rómoch.
Kiskovu poslednú správu o stave republiky v roku 2018 ovplyvnila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Prezident povedal, že správou o stave republiky je práve posledná Kuciakova nedokončená reportáž.
Hovoril o chybách vo vyšetrovaní a kauzách, ktoré sa po vražde prevalili na verejnosť – kauzách v poľnohospodárstve a problémoch malých farmárov. Pokiaľ ide o školstvo a zdravotníctvo, Kiska povedal, že by mohol zopakovať celé state z predchádzajúcich prejavov. Prezident sa v prejave venoval aj dopravným projektom a starnutiu populácie.

Koniec Pašku na poste šéfa parlamentu

V roku 2014 pre kauzy v zdravotníctve Kiska požiadal o mimoriadne vystúpenie v NR SR. Urobil tak v čase, keď pre tieto kauzy odišiel z postu predsedu NR SR Pavol Paška.
Kiska tvrdil, že ak dokážeme bojovať s daňovými únikmi finančnou kobrou, prišiel čas na to, aby svoju kobru malo aj zdravotníctvo.
Prezident vtedy tvrdil, že vláda, parlament, ale aj daňové úrady, polícia a justícia by mali vyslať do zdravotníctva správu, že sa začnú veci nazývať pravými menami a že sa zastavia neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva.
Veľká časť ľudí na Slovensku je podľa hlavy štátu presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní, až potom sú niekde záujmy lekárov a personálu a pacient je v našom zdravotníctve na poslednom mieste.

Voľba ústavných sudcov

Naposledy sa prezident Kiska poslancom prihovoril vo februári tohto roka. Bolo to deväť dní pred tým, ako sa skončilo funkčné obdobie deviatim ústavným sudcom. „To, ako dnešná voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité,“ povedal vtedy Kiska.
Dodnes nie sú všetci kandidáti zvolení, šesť sudcov teda bude musieť vybrať až Zuzana Čaputová. Podľa Kisku bolo v prvom kole voľby dostatok kvalitných uchádzačov. Prezident ocenil, že vďaka verejným vypočutiam, na ktorých sa zúčastnili aj jeho ľudia, lepšie spoznali názory a motivácie záujemcov.
Prezident poslancom pripomenul dôležitosť Ústavného súdu SR a to, že výsledok hlasovania bude dôležitým signálom verejnosti. Prezident zároveň vtedy avizoval snahu vybrať deviatich chýbajúcich sudcov, aby mohol košický súd riadne fungovať.
Kiska počas svojho päťročného funkčného obdobia vystúpil s viacerými prejavmi. Slovákom sa prihováral 1. januára s novoročným prejavom, pravidelne vystupoval aj na bezpečnostnej konferencii Globsec. Zúčastňoval sa aj na začiatku Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Pravidelne vystupoval aj pri historických výročiach.
Prezident Andrej Kiska končí vo funkcii prezidenta. V sobotu 15. júna ho nahradí Zuzana Čaputová. Andrej Kiska po uplynutí mandátu smeruje do straníckej politiky.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Viac k témam: prezident Slovenskej republikyZdroj: Webnoviny.sk - Kiska vo svojich prejavoch apeloval na dôveru ľudí v štát, ale hovoril aj o kauzách a vražde Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2020 Správy

Izraelský premiér Netanjahu sľubuje výstavbu tisícok nových bytov vo východnom Jeruzaleme

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok ...

20.2.2020 Arian Ali

KDH chce rodinu podporiť aj cez rodinné firmy

Kresťanskodemokratické hnutie svoju víziu stavia na výraznom posilnení postavenia rodiny. Rodine, ako základnej jednotke spoločnosti, by malo ...

20.2.2020 Správy

Legislatíva k ochrane práv národnostných menšín je podľa splnomocnenca vlády neprehľadná

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Súčasná slovenská legislatíva týkajúca sa ochrany práv národnostných menšín je rozdrobená a neprehľadná. ...

20.2.2020 Správy

Líder bosnianskych Srbov by najradšej zrušil Bosnu a Hercegovinu ako krajinu

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Líder Republiky srbskej, jednej z dvoch hlavných častí Bosny a Hercegoviny, chce Bosnu a Hercegovinu ako krajinu ...

20.2.2020 Správy

Muž zaútočil nožom v jednej z najväčších londýnskych mešít, polícia ho spacifikovala

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Po útoku v jednej z najväčších londýnskych mešít zadržala polícia možného páchateľa podozrivého z pokusu o ...

20.2.2020 Správy

Ochrana novinárov poukazujúcich na problémy by mala byť prioritou, vyhlásila ombudsmanka

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ochrana novinárov, ktorí poukazujú na problémy by mala byť jednou z priorít pri zachovaní demokratického systému ...

20.2.2020 Správy

Polícia upozorňuje na falošnú zbierku pre malého chlapca, ktorá sa šírila na sociálnych sieťach

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia na svojej stránke upozornila na podvodnú ...

20.2.2020 Správy

Premiér Lesotha sa postaví pred súd, kde bude čeliť obvineniu z vraždy svojej exmanželky

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Premiér Lesotha Thomas Thabane bude čeliť obvineniu z ...

20.2.2020 Správy

Samospráva mesta Dolný Kubín po rokoch opäť schválila zákaz pitia alkoholu na verejnosti

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Po ôsmich rokoch v Dolnom Kubíne opätovne zakázali pitie alkoholických nápojov na verejne prístupných miestach. Na ...

20.2.2020 Správy

Slovensko je najhoršie v čerpaní eurofondov a môže za to vláda Smeru, tvrdí koalícia PS/Spolu

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Za slabé čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období 2014 až 2020 môžu podľa koalície ...

20.2.2020 Správy

Slovenská katolícka charita odmieta zneužívanie migrácie na vytváranie atmosféry strachu

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská katolícka charita (SKCH) ...

20.2.2020 Správy

Trumpov dlhoročný poradca a spojenec Roger Stone má ísť na štyridsať mesiacov do väzenia

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Dlhodobý poradca a spojenec amerického prezidenta Donalda ...

20.2.2020 Magdaléna Švančarková

Z európskych peňazí najviac zhltla doprava, čerpanie je však stále nízke

Za posledných šesť rokov využilo Slovensko v rámci svojich 12 operačných programov zhruba 4 miliardy eur z fondov Európskej únie. To je len ...

20.2.2020 Správy

Španielska polícia zlikvidovala na juhu krajiny tajný podzemný závod na výrobu cigariet

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Španielska polícia zlikvidovala tajný podzemný závod na výrobu cigariet, ktorý sa nachádzal v hĺbke štyri metre ...

19.2.2020 Arian Ali

Politológ Kováčik: Lajtmotívom volieb je zmena

Aká zmena Slovensko čaká po voľbách v roku 2020? Zmení sa zásadne smerovanie krajiny? Podarí sa dosiahnuť vyrovnaný rozpočet? Majú sa ...

19.2.2020 Arian Ali

SaS vo svojich 1144 riešeniach hovorí o odvodovom bonuse aj rovnej dani

Sloboda a Solidarita je pravicovou opozičnou stranou už takmer desať rokov. Podľa slov jej predsedu mala dostatok času pripraviť ten najlepší ...

18.2.2020 Arian Ali

PS/Spolu plánuje nižšie odvody, ale aj nové dane

Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia predstavuje nový subjekt na scéne. Oslovuje primárne liberálneho voliča s ...

18.2.2020 Magdaléna Švančarková

Poslanci si v minulom roku výrazne finančne polepšili

Platy poslancov Národnej rady SR a vládnych predstaviteľov sa za posledný rok razantne zvýšili. Kým od roku 2011 až do 2018 bol mesačný ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Jasove plánujú vybudovať skládku nebezpečného odpadu, nie všetci obyvatelia to vítajú
 2. 2.
  Vedci žiadajú viac peňazí na pátranie po mimozemšťanoch, ich existencia je veľmi pravdepodobná
 3. 3.
  Ekologická katastrofa v Čabradskom Vrbovku, do okolia sa vylial digestát (foto)
 4. 4.
  Poslanci si v minulom roku výrazne finančne polepšili
 5. 5.
  Politológ Kováčik: Lajtmotívom volieb je zmena